Perfekcionizam podrazumijeva osjećaj da nešto moramo postići ili funkcionisati na 100% kapaciteta. To nas zarobljava u uvjerenju da ne smijemo napraviti nikakve greške i da nema prostora za mane.
Često je ukorijenjen u niskom samopouzdanju, strahu od neuspjeha ili duboko usađenoj želji da izbjegavamo oštre sudove drugih. Ironično je to što nas može dovesti u situaciju da sami sebi postanemo najgori neprijatelj zbog pretjerane samokritike.
Negativan utjecaj na zdravlje
Povezan je sa anksioznošću i depresijom
Perfekcionističke misli često uključuju beskrajni krug ponavljajućih negativnih misli i katastrofiziranje (očekivanje najgoreg mogućeg ishoda u svakoj situaciji), što može dovesti do osjećaja stresa i nezadovoljstva. Studija kognitivno-bihevioralne terapije povezala je perfekcionizam sa anksioznošću, depresijom i OCD-om.
Može izazvati poremećaje ishrane
Perfekcionističke misli mogu negativno utjecati na način na koji gledamo na svoje tijelo. Ljudi koji su skloni samokritici imaju veći rizik od poremećaja ishrane. Studije su pokazale da žene sa anoreksijom postižu veće rezultate na mjerama perfekcionizma nego one bez poremećaja ishrane.
Perfekcionizam može narušiti naše odnose
Ako imamo nerealna očekivanja prema sebi, to se može proširiti i na ljude oko nas, uključujući prijatelje, partnera ili djecu. Stalna težnja za savršenstvom može dovesti do sukoba u odnosima, posebno ako naše brige, strahovi ili odugovlačenje ometaju našu sposobnost da budemo efikasan partner ili saosećajan prijatelj.
Kako prevazići perfekcionizam?
Perfekcionizam je u realnosti samo konstrukt koji smo sami stvorili. To znači da je moguće preoblikovati način razmišljanja i smanjiti anksioznost i rigidno razmišljanje koje nas čini nesrećnim.