Otkrila detalje o zdravlju princeze pa se ubila: Kate je prije 12 godina zadesila tragedija o kojoj se danas ponovo priča

Piše: L. B.
Danima unazad ne prestaje da se piše o zdravstvenom stanju Kate Middleton, a pokušaj krađe njenog kartona iz bolnice sjetio je mnoge na događaj iz 2012. Bura u domaćim i stranim medijima o članovima kraljevske porodice, a naročito Kate Middleton i kralja Charlesa se ne smiruje. Danima se spekuliše o razlozima nepojavljivanjima princeze, a to je dovelo do pojave raznih teorija zavere i plasiranja neproverenih informacija.

Najnovije informacije potresle su svijet, a riječ je bila o tome da su izvjesne osobe pokušale da pristupe njenom zdravstvenom kartonu u bolnici u kojoj se liječila.

Iako u tome nisu uspjeli, digla se poprilična prašina, a ugled bolnice je drastično narušen. Osim toga, mnoge je ovo sjetilo na jedan tragičan događaj od prije 12 godina zbog kojeg su se Kate i William danima osjećali loše.

U pitanju je tragedija koja je uslijedila nakon što je medicinska sestra Jasinta Saldanha iz Indije oduzela je sebi život, samo tri dana nakon što je nasjela na “šalu” dvoje australijskih radijskih voditelja koji su se pretvarali da su kraljica Elizabheta i Charles kako bi saznali informacije o Middleton koja je u to vrijeme bila hospitalizovana zbog intezivnih jutarnjih mučnina zbog trudnoće.

Niko nije ni slutio da će jedan telefonski poziv, koji je bio zamišljen kao šala dovesti do samoubistva sestre koje je obišlo čitav svijet.

Jasinta je primila poziv i preusmjerila ga koleginici koja je  bila svakodnevno sa princezom tokom njenog boravka u bolnici. Ni slutila nije da zapravo ne razgovara sa Elizabethom, nakon čega je njena koleginica otkrila kako se princeza osjeća.

Nakon što se saznalo za skandal, medicinska sestra je bila izložena raznim pritiscima, osudama, prijetnjama, s kojima nije mogla da se izbori i odlučila se na suicid.

Iako Kate i William nisu željeli da je terete osuda javnosti je bila dovoljna da Jasinta digne ruku na sebe. Medicinska sestra koja je radila u noćnim smjenama, oduzela je sebi život sedmog decembra 2012. u smještaju za medicinske radnike. Imala je 46 godina.

Saldanha je svojoj koleginici napisala potresne riječi, nakon kojih je odlučila da se ubije:

– Za sve sam ja kriva i osjećam se jako loše zbog ovoga u šta sam vas uplela. Molim vas, prihvatite moje izvinjenje. Ako bih mogla da uradim bilo šta da to popravim, učnila bih to sama, ali sve je u njihovim rukama (uprava bolnice)”. Objašnjavajući kako je prevarena, napisala je: “U tom trenutku, sa tim glasom, nisam mogla ni pomislim na bilo što drugo. Za sve sam ja kriva.

Drugi email poslala je šefici, bilo je jasno koliko joj je bilo teško da se nosi sa svim:

– Jako mi je žao što sam narušila bezbjednost, spremna sam na svaku kaznu, molim vas, ne smatrajte drugu medicinsku sestru odgovornom za ovo.

Ova tragedija unesrećila je Kate i Williama koji su od tada bili još odlučniji u borbi za ljudska prava i namjeri da se ovo više nikad i nikome ne dogodi.

Ipak, najnovije vijesti vraćaju sjećanje na ovaj tragičan događaj i donekle u svima bude osjećaj neprijatnosti i nesigurnosti, ali i strepnje da bi historija mogla da se ponovi i još jednom nanese bol kraljevskoj porodici.

Pročitajte još