Legendarni bh. nogometaš Miralem Pjanić svoju profesionalnu karijeru započeo je u francuskom Metzu, nakon čega je uslijedio transfer u Lyon, a potom pet godina u Romi. Igrao je i za Juventus, Barcelonu, Bešiktaš i Sharjah, a od 2024. godine član je moskovskog CSKA.
Pjanić je ostavio dubok trag u gotovo svim klubovima za koje je igrao, a njegov odlazak u Rusiju, u vrijeme rata u Ukrajini, izazvao je brojne reakcije. Ipak, naglašava kako novac nije bio razlog tog transfera.
— Imao sam ponude iz drugih zemalja, ali nijedna me nije zanimala. Želio sam igrati na visokom nivou jer osjećam da još mogu mnogo pružiti. Kada me CSKA kontaktirao, odmah sam znao da je to dobra opcija. Ovo za mene nije priča o novcu, nego o nogometu. Ugodno sam iznenađen kvalitetom naše ekipe — izjavio je Pjanić za ruski Sport-Express.
U ljeto 2020. stigao je u Barcelonu iz Juventusa u transferu vrijednom 60 miliona eura, ali se nije uspio nametnuti — odigrao je 30 utakmica, a potom otišao na posudbe. Otkrio je i zašto je napustio Barcelonu.
— Nekoliko faktora je utjecalo na moju odluku. Pandemija je promijenila puno toga, a sezona s Ronaldom Koemanom nije bila dobra. Nisam se osjećao ugodno s njim. Kada je ostao trener, odlučio sam otići. Nakon povratka, Xavi je preuzeo ekipu i imali smo dobar odnos, ali znao sam da nisam prvi izbor.
O životu u Moskvi govori s velikim zadovoljstvom.
— U Dubaiju je skupo, u Moskvi ne. Cijene ovdje nisu previsoke, zavisi kako ko živi. Profesionalnu karijeru započeo sam sa 17 godina i tada sam već počeo s ulaganjima. Volim nekretnine, kupujem stanove i kuće. Imam imovinu širom svijeta jer znam da karijera nogometaša kratko traje.
Dodaje kako je uvijek razmišljao dugoročno.
— Mi nogometaši zarađujemo dobro, ali ako ne štedite, možete ostati bez ičega. Poznajem takve primjere. Imam oko 40-50 stanova i deset kuća. Sve sam to stekao dok sam igrao. Sretan sam što ću moći brinuti o roditeljima, braći i sestrama. Ulaganja su moj način da osiguram budućnost svoje porodice, ali sve to dugujem roditeljima — ističe Pjanić.
Za reprezentaciju Bosne i Hercegovine odigrao je 115 utakmica i postigao 18 golova.
