Dolaskom zime slijede brojne promjene, a najčešće se fokusiramo na one koje se tiču odijevanja i njege kože. No, podjednako je važno voditi računa o kosi i zaštiti je od zime.
Njega kose jako je bitna i treba se prilagoditi godišnjem dobu, a ovo su neke od ključnih gtrešaka koje pravimo prilikom zimskog perioda.
Naime, padom temperature, pada i količina vlage u zraku, a takvo vrijeme je izrazito pogodno za sušenje, oštećenje i pucanje kose. Iz toga razloga, zimi češće imate problem s petljanjem i elektricitetom kose… No zapravo, najveće greške koje radimo zimi su one vezane za svakodnevnu njegu kose i prilagodbu životnog stila. To su sitne navike koje je vrlo lako promijeniti.
Promjena proizvoda
Baš kako biste mijenjali skincare rutinu dolaskom zime, preporučuje se da i njega kose prođe kroz neke promjene za zimu. Zimi se fokusirajte na šampone i regeneratore za hidrataciju, kako vam prvenstveno nedostaje vlage u vlasima. Obavezno radite hranjive maske na nedjeljnoj bazi, a pritom kosu njegujte uljima kako biste potaknuli zadržavanje vlage stvaranjem zaštitnog sloja na kosi.
Pritom, vodite računa i kako perete kosu. Besmisleno trljanje i gužvanje kose može dovesti do čvorova i pucanja. Fokusirajte se na masažu kose prstima od naprijed prema iza. Za raspetljanu kosu, stavljajte regenerator samo na dužine i vrhove te dobro raščešljajte od bolje prema gore s češljem širokih zubaca.
Naravno, ne preskačite niti korištenje proizvoda za zaštitu od topline. Oni će vam pokazati značajnu razliku u kvaliteti kose.
Izlazimo s mokrom kosom
Vjerujemo da smo svi barem jednom friško oprali kosu i stavili kapu – u nadi da smo tako ipak zaštitili kosu od pucanja, a sebe od prehlade. No morat ćemo vas razočarati…
Izlazak s mokrom kosom, kao i sušenje kose na zraku tokom zime dovodi samo do jedne stvari: izrazitog pucanja vlasi. Izlazite li s mokrom kosom vani, riskirate zaleđivanje vlasi, što neizbježno dovodi do pucanja. Sušite li kosu prirodnim putem, ne koristeći fen već samo čekanjem da se kosa posuši samostalno, a pritom imate upaljeno grijanje – suhi zrak će izvući svu vlagu iz kose i brže je posušiti. Međutim, lišit će je i sve prirodne vlage iz same vlasi.
Koristimo krive tkanine
Vjerovali ili ne, koliko god vuna bila fantastična za zadržavanje topline, toliko može biti i loša za vašu kosu – koliko i pamuk. Ove tkanine su sklonije izvlačenju vlage iz vlasi, što dovodi do dodatne suhoće, pa i pucanja kose. Idealan odabir bile bi kape ili šeširi obloženi svilom jer ćete tako zadržati vlagu u kosi i izbjeći pucanje; naime, po svili kosa samo klizi.
Ne čuvamo kosu od hladnoće
Vrućina je možda čest izvor problema, ali i hladnoća može biti jednako opasna. Kosa zimi prolazi mnoge promjene, što može utjecati loše i na zdravlje samog vlasišta, što vodi do nekvalitetne kose koja slabije raste. Kako biste zaštitili kosu od hladnoće, preporučuje se ne samo nositi zaštitu u obliku odjevnog predmeta, već i raditi zaštitne frizure poput pletenica, visokog repa i punđi, koristeći po mogućnosti samo gumice od svile kako ne bi dovele do pucanja kose.