Svakog 11. oktobra obilježava se Međunarodni dan djevojčica, a ovogodišnja tema je “Vizija djevojčica za budućnost”. Ovom temom radi se na rješavanju pitanja koja ostvaruju prava i potencijale djevojčica koje širom svijeta traže bolje uvjete za budućnost. Uprkos uskraćenjima prava i mogućnosti, svakodnevno pokazuju hrabrost i nadu. Njihova vizija jeste svijet u kojem su zaštićene, poštovane i jednaka prilika za ostvarenje snova. Iako imaju svoje snove, njima je potrebna i podrška porodice, zajednice i društva, koji će im pomoći da žive bolje danas, ali i bolje sutra.
Prema podacima UNICEF-a, potencijal djevojčica širom svijeta je ogroman. Globalna statistika pokazuje da se djevojčice suočavaju s brojnim izazovima: jedna od pet djevojčica ne završava osnovnu školu, a četiri od deset djevojčica ne završava srednju školu. U zemljama s niskim prihodima, čak 90% tinejdžerica i mladih žena ne koristi internet, dok njihovi muški vršnjaci dvostruko češće imaju pristup mreži.
Svakodnevno djevojčice u dobi od 5 do 14 godina provedu 160 miliona više sati na neplaćeni kućanski rad i brigu nego dječaci iste dobi. I to su samo neki od izazova.
Jedno od rješenja je promocija zdravlja djevojčica kroz pristup zdravstvenoj pomoći i informacijama, osiguravanje obrazovanja i razvoja vještina koje će omogućiti ekonomsko osnaživanje, prevencija nasilja i zaštita od štetnih praksi poput dječijih brakova i ženskog genitalnog sakaćenja (FGM). Tu je i podrška mentalnom zdravlju i dobrobiti djevojčica kroz resurse i programe za podršku, te vodstvo i sudjelovanje djevojčica u donošenju odluka i društvenim inicijativama.
Barem jednim danom u godini kada se obilježava Međunarodni dan djevojčica potrebno je skretati pažnju na prava djevojčica i izazove s kojima se suočavaju širom svijeta.
Podsjetimo, Generalna skupština UN-a donijela je 19. decembra 2011. godine Rezoluciju, kojom je 11. oktobar službeno proglašen Međunarodnim danom djevojčica. Ideja o obilježavanju ovog dana nastala je iz potrebe za povećanjem svijesti o rodnoj neravnopravnosti koja djevojčicama često uskraćuje osnovna ljudska prava, poput pristupa obrazovanju i zdravstvu. U svijetu postoje milioni djevojčica koje se suočavaju s diskriminacijom samo zbog svog spola.
Osiguravanjem pristupa obrazovanju djevojčicama se pruža prilika da izbjegnu siromaštvo, prisilne brakove i druge oblike nejednakosti. U mnogim ruralnim područjima djevojčice su zadužene za brigu o mlađim članovima porodice što ih sprječava da redovno pohađaju školu. Bez obrazovanja, njihove mogućnosti za izlazak iz siromaštva su ograničene.
Prrema podacima UNICEF-a više od 12 miliona djevojčica godišnje se bori s prisilnim brakovima. Prvo obilježavanje ovog dana, 2012. godine, bilo je posvećeno upravo problemu dječijih brakova, zbog kojih djevojčice gube pravo na djetinjstvo, obrazovanje i slobodu odlučivanja o vlastitom životu. Prisilni brakovi često dovode do rane trudnoće, što ne samo da ugrožava njihovo zdravlje nego ih dodatno udaljava od obrazovnih i ekonomskih prilika. U nekim dijelovima svijeta djevojčice su žrtve praksi poput genitalnog sakaćenja, prisilne prostitucije i trgovine ljudima. Rane trudnoće, loša prehrana i ograničen pristup osnovnim zdravstvenim uslugama negativno utječu na njihov dugoročni razvoj i zdravlje. Nedostatak informacija i resursa o reproduktivnom zdravlju dodatno otežava njihov život.
UNICEF i UNESCO kroz globalne obrazovne programe imaju za cilj poboljšati pristup obrazovanju djevojčica, posebno u zemljama u razvoju. Organizacija “Girls Not Brides” void kampanju protiv dječijih brakova i te kampanje su usmjerene na educiranje zajednica o štetnim posljedicama dječijih brakova i promoviranje zakona koji štite prava djevojčica. Programi za zdravlje i reproduktivna prava, koje provode organizacije poput UNFPA i Plan International, pružaju djevojčicama podršku kroz edukaciju o seksualnom zdravlju, pristup zdravstvenim uslugama i savjetovanje. Ruanda i Etiopija zabilježile su značajan porast broja upisanih djevojčica u škole, što je rezultat sistemskih ulaganja u obrazovni sektor.
Neka Međunarodni dan djevojčica i ono što zagovaramo svakog 11. oktobra bude nešto što ćemo zagovarati svakog dana i provesti u praksu. Djevojčice nisu ništa drugačije, pružite joj podršku, ohrabrite je, pomozite joj, jer time ćete pomoći i cijelom društvu, ali i svijetu.