Dubinsko čišćenje prostora u kojem pripremate i kuhate hranu koju konzumirate i pića u kojima uživate je vrlo važno. Osim ključnog aspekta higijene, čista kuhinja je ona u kojoj ćete poželjeti biti još i više i kuhati češće.
Nije toliko teško održavati čistoću kuhinje kad je dubinski očistite onako kako treba. Kad se sjetimo neugodnog mirisa u frižideru ili kuhala za vodu punog kamenca kojeg nikako da se riješimo, odmah nam ponestane volje za čišćenjem. Stoga, donosimo trikove za čišćenje nekih od najmanje omiljenih uređaja u kuhinji koji će vam olakšati čišćenje.
Frižider bez neugodnih mirisa
Sir, luk, tunjevina, riba. Sve te namirnice stvaraju neugodne mirise kojih se teško rješavamo. Ako vaš frižider počne oslobađati neugodne mirise, pokušajte obrisati sve bočne površine, police i vrata mješavinom jedne kašike sode bikarbone i jedne litre tople vode ili upotrijebite sredstvo za čišćenje i dezinfekciju površina.
Kako biste spriječili pojavu neugodnih mirisa u budućnosti, trebali biste redovno čistiti sve unutrašnje površine vašeg frižidera vlažnom krpom i dobro ga osušiti mekanom krpom. Očistite vanjski dio mješavinom sredstva za pranje posuđa i vode. Također, obrišite sve metalne dijelove vlažnom krpom.
Mašina za suđe
Tokom vremena se u unutrašnjosti i na filteru mašine za suđe nakupljaju komadići hrane, masnoće, neotopljene tablete za pranje posuđa i kamenac. To uzrokuje neugodne mirise, a potom ostavlja mrlje i na našem posuđu.
Zdjelu koja se smije prati u mašini napunite jednom šoljicom sirćeta, stavite na gornju rešetku i pokrenite ciklus pranja na srednje visokoj temperaturi. Kako biste je dodatno očistili i osvježili, nakon što ste je oprali sirćetom, pospite šoljicu sode bikarbone na dno prazne mašine i pokrenite kratki vrući ciklus.
Kuhalo za vodu
Niko u svojoj prvoj jutarnjoj kafi ne voli vidjeti komadiće kamenca. Oni su posljedica neredovnog čišćenja kuhala za vodu zbog kojeg dolazi do nakupljanja kamenca koji se potom mrvi u vodi koju koristimo za svoje tople napitke i kuhanje.
Jedan od najbržih načina za čišćenje je to da jedan cijeli limun narežete na nekoliko dijelova, ubacite ih u kuhalo, napunite kuhalo hladnom vodom i upalite ga da zakuha. Potom ostavite sve da stoji otprilike pola sata, upalite ga opet da zakuha i nakon toga izlijete vodu, maknete limun i isperete kuhalo. Tako će ostati čisto, ali i mirišljavo i to na potpuno prirodan način.
Mikrovalna
Zbog svoje svestranosti i česte upotrebe, mikrovalna je uvijek puna mrlja zbog prskanja pića i hrane koju u njoj grijemo. One se vole zavući u najudaljenije kutove uređaja, brzo se osušiti i lijepiti. To nije jednostavno za čišćenje, a ponekad je gotovo nemoguće.
Najbrži i najjednostavniji za čišćenje uključuje posudu koja smije ići u mikrovalnu, limun i čistu kuhinjsku krpu ili spužvicu. Limun iscijedite u posudu s vodom. Potom posudu stavite u mikrovalnu i upalite je na dvije minute na najvišoj temperaturi. Nakon toga ne otvarajte mikrovalnu nego pustite da se stvara para koja će, u kombinaciji s limunom, otopiti masnoću i druge mrlje unutar mikrovalne. Nakon tri minute, pažljivo otvorite mikrovalnu, izvadite posudu i prebrišete mikrovalnu kuhinjskom krpom ili spužvicom.