Dragana Katić, voditeljica i zaštitno lice muzičkog takmičenja „Nikad nije kasno“, za „Azru“: Ne želim da prihvati diktaturu modernog vremena, da pošto-poto moraš da izgledaš savršeno

Piše: L. K. P.

Dragana Katić, voditeljica i zaštitno lice popularnog muzičkog takmičenja „Nikad nije kasno“, nakon ljetnog odmora radi punom parom na snimanju nove, devete sezone koja počinje u nedjelju u 20 sati na Novoj BH.

Katić, čiji je zaštitni znak široki osmijeh, elegancija, gracioznost i specifičan glas za „Azru  je govorila o svojim godinama, sinovima i životnim izazovima.

– Posao mi dozvoljava da mislim na sebe. U jednom periodu života, kada su djeca bila mala, bilo je milion nekih obaveza, kao i kod svih, pa tako i kod mene. Ali, naučena sam da mislim na sebe, da imam paralelno njegovan i duh i tijelo. Trudim se da vježbam koliko mogu, da se zdravo hranim. Sada sam došla u određene godine, nedavno sam napunila 58 godina. Ne mogu i ne želim da prihvatim, moj intelekt mi ne dozvoljava ovu diktaturu modernog vremena, da pošto-poto moraš da izgledaš savršeno, da imaš savršene obime, da ti se dive fotografijama, pa da preporučujem nekome šta da jede, šta da pije. I osnovna stvar u životu je mjera, nađite mjeru u životu, koliko ćete da vježbate, da pijete, jedete, da spavate. Pokušajte da radite ono što vam vaš organizam, um i tijelo kažu – istakla je.

Da li kod Vas ima puno odricanja?

– Ne spadam u osobe koje ako vide divnu tortu, sladoled, slatkiš će reći, ja to ne jedem zato što moram da budem top. Ja ću to pojesti, ali ću naći mjeru u tome. Tako isto i sa vježbanjem, ja sam sebi zacrtala da želim da vježbam da bi prije svega mogla sebe da uslužim u godinama koje dolaze. Da budem vitalna zbog sebe. Da mi ne treba pomoć. Iz tih razloga ja to radim, gledam da imam pristojnu ishranu. Osoba sam koja jednom godišnje ima generalan radiološki pregled, koji uključuje ultrazvuk od štitne žlijezde preko grudi, abdomena, redovan ginekološki pregled i redovno radim veliku krvnu sliku, jer želim da vidim crno na bijelo kakav je moj organizam.

Kada ste to počeli raditi?

– Uvijek sam bila odgovorna prema sebi. Možda ovo nije tema razgovora, ali želim kao javna ličnost da pošaljem poruku ljudima, da nije sve u tome da odeš kod kozmetičara, estetskog hirurga, na botoks, da odeš u teretanu, prije svega treba posjetiti ljekare i uraditi godišnje preglede i nakon toga se posvetite nečemu. To sam naučila i svoju djecu koja su sada odrasla. Ne smije nas biti strah ljekara. Kada vidite da je sve uredu, nema veće sreće, veća je od onog straha kada krenete kod ljekara. To je glavno, a nakon toga ćemo srediti bore, višak kilograma i sve drugo što nam smeta. I naravno trebamo voditi brigu i o svom mentalnom zdravlju. Svako neka bira svoj način kako će to raditi, svako sebi, nekome prija molitva, nekome meditacija, nekome joga. Svako neka izabere šta njemu odgovara i šta ga čini sretnim i da radi na tome da pronađe šta ga čini sretnim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dragana Katić (@dragana_katic)

Otvoreno ste govorili o teškim periodima u svom životu?

– Vidjela sam da ne mogu sama. Postoje ljudi koji su toliko učili, radili, koji mogu da nam pomognu. U trenucima kada sam imala krize zbog gubitka roditelja, koji su mladi otišli, ja kao jedinica sam tražila pomoć da se snađem, morala sam i djecu da izvedem na put, imala sam jednu vrstu odgovornosti. Nisam mogla da se prepustim svojoj tuzi, a da djecu zanemarim. Morala sam da usaglasim kako da se nosim sa svojom tugom, sa svojim gubicima, a kako i da djecu vodim kroz najosjetljivije godine života kada se nama to sve izdešavalo. Onda mi je stručna pomoć pomogla. Prijatelj će vas potapšati po ramenu, možda će željeti da vam pomogne, ali neće znati.

Danas ljudi sve više traže stručnu pomoć.

– To je zahvaljujući ljudima koji su podijelili svoja iskustva i javnim osobama. Pomozite sebi, nije to strašno. Hvala Bogu da je postalo to prihvatljivo.

Imate dva sina, blizanci su, kojim poslom se oni danas bave i da li ste zadovoljni kako ste ih odgojili?

– Ovaj stariji dvije minute je u Njemačkoj. Završio je master arhitekture, živi u Berlinu, a drugi sin je u Beogradu i radi kao producent u Sky musicu i on je završio master političkih nauka. Zadovoljna sam kakvi ljudi su postali. Ne zbog toga što su uspješno završili obrazovanje, što su uspješni mladi ljudi nego sam zadovoljna što su pametni i pošteni momci koji imaju puno ljubavi u sebi. To mi je bilo najvažnije.

Imate mnogo fanova u BiH, da li nekad dolazite u posjetu našoj zemlji?

– Imam mnogo prijatelja, ali posljednjih godina zbog obaveza i ljudi s kojima se dogovaram ne možemo da se uskladimo. Ali nekako smo se dogovorili da do Nove godine moramo da napravimo jednu turneju, prije svega da odemo u Sarajevo, jer nismo dugo bili, a imamo prijatelje, pa onda ćemo vidjeti dalje.

Pročitajte još