Reportaža iz Marmarisa: Ovo ljetovalište nikada ne spava

Više od 90 posto turista koji posjete ovo mjesto, ponovo se vrate

Piše: Indira Pindžo

Bajkoviti turski gradić Marmaris na obali Egejskog mora, u vilajetu Mugla, veoma je popularno ljetovalište i luka, ne samo u Turskoj nego i širom svijeta, jer je jedno od najljepših mjesta za nezaboravan odmor. A to potvrđuju i zvanični podaci, prema kojima se više od 90 posto turista koji posjete ovo mjesto, ponovo vrate.

Ovaj mali, lijepi grad s prekrasnim uvalama, šetalištima i velikim plažama popularne Likijske rivijere godišnje posjeti više od pola miliona turista, a tokom toplih septembarskih dana ugostio je i novinarku “Azre”.

Marmaris dvorac

Marmaris okružuju nepregledne plantaže limuna i borova šuma koja se spušta do plaža. Plaže u Marmarisu su uglavnom šljunkovite ili pjeskovite, a more je toplo, kristalno čisto i savršeno za plivanje. Iako se ne zna tačno kada je Marmaris osnovan, u 6. vijeku pr. n. e. grad je bio poznat kao Fiskos, i smatra se dijelom Karije. Prema historičaru Herodotu, dvorac u Marmarisu postojao je 3000. godine prije nove ere. Tokom helenističkog doba Kariju je napao Aleksandar Veliki, a dvorac je bio opkoljen. Legenda kaže da su stanovnici grada, njih otprilike 600, kada su shvatili da nemaju šanse protiv Aleksandrove vojske, spalili svoje dragocjenosti u dvorcu prije nego što su pobjegli u brda. Osvajač, svjestan strateškog značaja palače, popravio je uništene dijelove dvorca da bi u njega smjestio nekoliko stotina vojnika.

Sljedeći važan događaj u historiji Marmarisa zbio se skoro dvije hiljade godina kasnije, sredinom 15. vijeka, kada ga je osvojio i priključio Osmanskom Carstvu sultan Mehmed II, koji je uspio da pokori i objedini pod jednu zastavu razna plemena i kraljevstva Anadolije.

Dvorac u Marmarisu smješten je u starom dijelu grada do kojeg se dolazi uskim uličicama između kuća koje su okrečene u bijelu boju, a prozori i vrata uglavnom u plavu, ukrašene raznobojnim cvijećem, pa vam se čini da ste ušli u neku bajku i osjećate se poput Alise u zemlji čuda. Ovaj dvorac je iz temelja obnovljen 1522. godine, za vladavine osmanskog sultana Sulejmana Veličanstvenog, kada je isplovio u svoj pohod na Rodos, a Marmaris mu je služio kao baza. Do 1979. godine dvorac je odolijevao zubu vremena, a tada su počeli radovi na njegovom renoviranju, kako bi mu se vratilo prvobitni sjaj. Pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Turske dvorac je pretvoren u muzej, koji danas neizostavno posjete svi turisti tokom svog boravka u ovom bajkovitom gradiću.


U Muzeju/dvorcu je sedam galerija, od kojih se najveća koristi kao izložbeni prostor, dok je dvorište ukrašeno cvijećem i drvećem. Tu se nalazi i mali karavansaraj, koji je, istovremeno s obnovom  dvorca, izgradila majka sultana Sulejmana.

Šoping i hrana

Posebna atrakcija za turiste, naročito ljubitelje šopinga, jeste veliki zatvoreni gradski bazar – Grand Bazaar, gdje u hladovini, uz malo trgovačke vještine pri neizostavnom cjenkanju, možete po veoma povoljnim cijenama kupiti sve što zamislite, od lokalnih rukotvorina preko turskih ćilima do slatkih užitaka, što bi se reklo, od igle do lokomotive. Grand Bazaar se proteže otprilike od fontane koja “pleše” do Marmaris dvorca i predstavlja zatvoreni prostor nalik na labirint ispunjen malim prodavnicama i tezgama.

I izvan Grand Bazaara je mnogo prodavnica koje se u Marmarisu skoro nikada ne zatvaraju. Ovaj gradić na gotovo svakom koraku pruža ugostiteljske usluge, jer je prepun restorana s ponudama svih svjetskih kuhinja, ali je, naravno, najzastupljenija tradicionalna turska. Cijene jela su veoma pristupačne, a u nekim dijelovima grada, koji su malo udaljeniji od centra i plaže, možete pojesti veoma kvalitetan i ukusan doner kebab za samo 50 turskih lira (približno 2,6 KM).

Početak jeseni

Ljubiteljima italijanske pizze svidjet će se lahmancun. Za ovo jelo koristi se mnogo tanje tijesto od pizze, slično tortiljama, koje je premazano slojem mljevenog mesa i začina, a zatim kratko ispečeno u vrućoj rerni. A vegetarijancima je primamljiva turska salata koja se sastoji od paradajza, krastavca, luka, peršuna i mljevenih oraha, a kao preliv se dodaju turski začini.

Mnogi turisti posjećuju Marmaris početkom jeseni, naročito u septembru, jer temperature tada nisu previsoke, a i oktobar je još topao i svijetao, mada s kratkotrajnim pojavama kiše. Tokom jula i avgusta temperature nerijetko idu iznad 40 stepeni. Marmaris je grad koji nikada ne spava. Posebno je poznata Ulica barova u samom centru, gdje se nalaze brojni klubovi i diskoteke s najrazličitijim programima i sadržajima. Na samo 500 metara od centra Marmarisa ovom ulicom smjenjuju se zvuci rok, pop, folk i ostalih muzičkih žanrova. Barovi i klubovi rade do kasno u noć i obično se zatvaraju u pet sati ujutro. Najpopularniji barovi su “Back Street Bar”, “Club Areena”, “Green House Bar” i “Rock Bar”.

 Vodene atrakcije

Uz mnoge sportove na vodi koje nudi, poput parasajlinga, jet-skija i ronjenja, Marmaris je najomiljenije mjesto za jedrenje u tirkizno plavim vodama Egejskog mora. Posebna atrakcija za sve mlade, kao i za one koji se tako osećaju, jesu tri vodena parka: “Marmaris Aqua Park” koji se nalazi najbliže plaži, “Aqua Dream Park” koji je najveći u gradu, te najmanji “Star Park”. Jedna od najvećih atrakcija u Marmarisu jeste luka koja zajedno s Netsel Marinom čini prizor nevjerovatnim. Uređenom stazom za šetnju pored obale prolazi se pored skupocjenih jahti i brodova koji ostavljaju bez daha svojom ljepotom, a savršeno se uklapaju u planinski predio koji se može vidjeti iza njih, čineći ovaj prostor idealnim za fotografiranje.

 

Pročitajte još