Dok prolazimo hodnicima zdravstvenih ustanova zna se desiti da zanemarimo medicinske sestre-tehničare koji s osmijehom na licu i brigom u očima neumorno brinu o svakom pacijentu. Oni su tu kad zatreba utjeha, stručna ruka ili riječ podrške. Međunarodni dan sestrinstva, koji se širom svijeta obilježava 12. maja, prilika je da im zahvalimo na svemu što rade – često iz sjene, a s ogromnim značajem.
U čast tog dana razgovarali smo s jednom od njih – Eminom Durmić Parić, dipl. medicinskom sestrom i profesoricom prakse u Srednjoj medicinskoj školi Bugojno. Na samom početku, sagovornica za naše čitatelje objašnjava šta za nju predstavlja ovaj dan i koja je njegova važnost.
– Za mene lično to je prilika da se naša okolina podsjeti na to da medicinske sestre-tehničari imaju ključnu uloga u brizi za pacijente i njihovo zdravlje. Međunarodni dan sestrinstva je priznanje i zahvalnost za ulogu koju oni imaju u zdravstvenom sistemu i društvu općenito. To je dan kad se slavi njihova predanost, empatija, stručnost i hrabrost – kaže Durmić Parić.
Strpljenje, saosjećanje i hrabrost
S obzirom na to da radi i kao profesorica, Durmić Parić otkriva i kako ovaj dan prezentuje novim generacijama i budućim zdravstvenim radnicima.
– Dan medicinskih sestara-tehničara obilježavamo prikazivanjem dokumentarnog filma o historiji i značaju sestrinstva, o bolničarki Florence Nightingale začetnici modernog sestrinstva. Organiziramo uličnu akciju u kojoj učenici prolaznicima mjere krvni pritisak, šećer u krvi, dijele edukativne letke te obilazimo korisnike udruženja osoba sa posebnim potrebama gdje učenici razvijaju poseban oblik empatije – rekla je profesorica.
Svima je poznato da medicinske sestre-tehničari imaju brojne važne i odgovorne zadatke. Profesorica prakse izdvaja samo neke od njih te objašnjava šta svojim radom nastoji prenijeti učenicima.
– Najvažnije su stručne vještine poput mjerenja vitalnih parametara (pritisak, puls, temperatura, disanje), davanje terapija, previjanje rana, borba protiv intrahospitalnih infekcija. Ipak, fokusiram se i na stvaranje lijepih međuljudskih odnosa kako sa kolegama tako i sa pacijentima i njihovim porodicama – rekla je Durmić Parić.
Ovaj posao nosi brojne odgovornosti i velike izazove zbog čega nerijetko dođe do preispitivanje odluke i poziva. Ipak, istrajnost i ljubav pobjeđuju.
– Učenici imaju zaista puno izazova, ali na prvom mjestu je nedostatak samopouzdanja. Dosta njih ima osjećaj da nisu dovoljno spremni za stvarne situacije, posebno u hitnim slučajevima. Javlja se strah od greške prilikom izvođenja terapijskih postupaka. Također, suočavanje sa teško povrijeđenim pacijentima učenicima postavlja pitanje da li su oni zaista spremni za ovaj poziv, jer dosta njih nakon direktnog kontakta sa pacijentom shvati koliko je ovaj posao zapravo odgovoran i nekolicina njih odustaje. Mada ja razgovorom i praktičnim radom pokušavam da to suzbijem – objasnila je sagovornica.
Za kraj, zanimalo nas je i koju poruku je važno poslati povodom ovog dana.
– Biti medicinska sestra-tehničar znači služiti drugima sa dostojanstvom, znanjem i srcem. To nije samo posao, već poziv koji zahtjeva strpljenje, saosjećanje i hrabrost. Budite uvijek prisutni, pažljivi i otvoreni za učenje jer svaki pacijent vas može naučiti nečemu novom. U trenucima umora i sumnje, sjetite se zašto ste izabrali ovaj poziv. Čuvajte svoje zdravlje, podržavajte jedni druge i nikad ne zaboravite da su i mali znaci pažnje ono što pacijentima najviše znači – istakla je Emina Durmić Parić.