Kraljica Rania Al-Abdulah rođena je prije 52 godine u Kuvajtu u palestinskoj porodici, gdje završila privatnu osnovnu i srednju školu. Rania je ubrzo dobila posao u Apple Computersu, koji će kasnije odvesti do njenog sadašnjeg supruga, kralja Jordana. Poznata je po tome što je progovorila o stvarima koje su arapskim zemljama uglavnom bile tabu tema, a njene aktivnosti usmjerene su na rješavanje pitanja od nacionalnog značaja.
Prije šest sedmica vjerila se kćerka jordanske kraljice Ranije, a sada je istu životnu odluku donio i njen sin prijestolonasljednik Husein, koji će u bračnu luku uploviti s arhitekticom Rajwom Khaled bin Musaed bin Saif bin Abdulaziz Al Saif. Buduća princeza kćerka je moćnog saudijskog biznismena, predsjednika i izvršnog direktora El-Saif Grupe specijalizirane za građevinski sektor. Kraljica Rania oduševljena je ovom odlukom.
– Nisam mislila da je moguće biti toliko radostan! Čestitam mom starijem princu Huseinu i njegovoj prekrasnoj budućoj mladenki Rajwi – napisala je kraljica na svojim zvaničnim stranicama.
Ljubav na prvi pogled
Kraljica se nada da će i ova ljubavna priča biti kao i njena, budući da će kraljica iduće godine proslaviti 30 godina braka sa svojim suprugom kraljem Abdulahom II. Mnogi njihovu ljubavnu priču smatraju jednom od najljepših na svijetu. Sedmog februara 1999. godine, kada je umro je Ranijin svekar Husein, njen je muž postao kralj kao Abdulah II, koji ju je mjesec kasnije proglasio kraljicom.
Kraljica Rania Al-Abdulah rođena je prije 52 godine u Kuvajtu u palestinskoj porodici, gdje završila privatnu osnovnu i srednju školu. Kasnije je diplomirala poslovnu administraciju na Američkom univerzitetu u Kairu. Nakon diplomiranja radila je u gradskoj banci. Kao i stotine palestinskih porodica, i ona je sa svojom morala napustiti Kuvajt 1991. godine za vrijeme Zaljevskog rata. Zbog tih nesretnih okolnosti njena porodica se preselila u Amman u Jordanu.
Rania je ubrzo dobila posao u Apple Computersu, koji će je kasnije odvesti do njenog sadašnjeg supruga, kralja Jordana. Na večeri koju je organizirala princeza Aisha, sestra sadašnjeg kralja, par se upoznao, a budući da je ovaj sudbonosni susret Ranije i princa Abdulaha bio ljubav na prvi pogled, par se nekoliko mjeseci kasnije vjenčao.
– Imao je neodoljiv osmijeh i energiju kojom je privlačio poput magneta. Šta reći, ostalo je historija. Kada govorim o našem prvom susretu, priča zvuči kao bajka, ali stvarnost je drugačija. Biti kraljica zapravo je posao kao bilo koji drugi – rekla je Rania u jednom od rijetkih intervjua o svom privatnom životu.
Na vjenčanju je Rania nosila dvije haljine, a jedna je bila izvezena pravim zlatom. U braku je par dobio četvero djece, prinčeve Huseina bin al-Abdulah i Hašima bil al-Abdulah, te princeze Iman bint al-Abdulah i Selmu bint al-Abdulah.
Zvanično kraljica!
Kako supruga jordanskog kralja, za razliku od supruga evropskih kraljeva, ne postaje automatski kraljica, kralj Abdulah II ju je u pismu upućenom njoj 22. marta proglasio kraljicom. Tako je Rania sa samo 28 godina postala najmlađa kraljica na svijetu.
– Biti kraljica je posao koji nema veze s krunom, dvorcima i vožnjom u kočiji. Obavezala sam se jordanskom narodu da ću mu služiti najbolje što znam i svaki dan dajem svoj maksimum – kazala je kraljica koja je preko noći stekla popularnost u svojoj zemlji.
Poznata je po tome što je progovorila o stvarima koje su arapskim zemljama uglavnom bile tabu tema, a njene aktivnosti usmjerene su na rješavanje pitanja od nacionalnog značaja kao i na nekoliko suštinskih pitanja kao što su povećanje nacionalnog dohotka, primjena optimalnih rješenja na polju mikrofinancija, zaštita djece od nasilja, promocija programa ranog razvoja djece u djetinjstvu, te uvođenje informacijskih tehnologija u škole.
Neke od organizacija u kojima je kraljica aktivna su: Riječna fondacija Jordana, Samit arapskih žena, Arapska akademija za bankarstvo i finansijske nauke – pionirski institut na Bliskom istoku, koji nude tehničku i akademsku obuku iz oblasti bankarstva i finansija, Jordansko udruženje za borbu protiv raka, Nacionalni tim za sigurnost u porodici, Nacionalni tim za rani razvoj, Sigurnosni centar za djecu u Dar Al-Ammanu (Centar za djecu žrtve nasilja u porodici i za zanemarenu djecu, prvi takav centar na Bliskom istoku).
Osim što je supruga i majka, kraljica Rania naporno radi na poboljšanju života Jordanaca, podržavajući napore da se stvore prilike za njihov napredak. Na lokalnom nivou, ona je posvećena udahnuću novog života javnom obrazovnom sistemu, osnaživanju žena i njihovih zajednica, unapređenju usluga zaštite djece i porodice i pokretanju inovacija, tehnologije i preduzetništva kroz društvo, posebno među mladima.
Na međunarodnom planu, kraljica Rania je zagovornica tolerancije, saosjećanja i promoviranja empatije među ljudima svih kultura i porijekla. Njeni napori da ospori stereotipe o Arapima i muslimanima omogućili su joj globalno priznanje. Osim toga, zalaže se za prava, potrebe i težnje izbjeglica i najugroženijeg stanovništva svijeta.
Kraljica ili influenserica
Ono što je netipično za jednu kraljicu jeste da sama vodi svoje naloge na društvenim mrežama, pa tako na svom Instagram profilu nerijetko objavljuje trenutke iz svog privatnog života.
Način na koji se obraća publici na Instagramu i vrste fotografija koje objavljuje ponekad čine Raniju bližom nekoj svjetskoj influenserici nego kraljici zemlje. Međutim, ona od te titule ne bježi pa se tako rado pojavljuje na summitima o korištenju modernih tehnologija.
Osim toga, kraljica je 2008. godine otvorila svoj YouTube kanal, a u svom prvom videu zamolila je ljude da pošalju svoja pitanja o islamu i arapskom svijetu. Odgovaranjem na ta pitanja Rania je željela razbiti razne stereotipe o Arapima i muslimanima uopće. Svakog dana kraljica je odgovarala na pitanja, a tokom pet mjeseci, koliko je bio aktivan njen kanal, kraljicina stranica je imala dva miliona posjetitelja.
Na kanalu se nalaze i brojni njeni intervjui s poznatim ličnostima poput novinarke Christiane Amanpour. Više je puta istaknula kako društvene mreže treba koristiti upravo za društvenu promjenu i potaknuti pojedince da ih iskoriste, kako bi se čuo njihov glas.
Mnogi ne znaju da je kraljica čak napisala četiri dječije knjige.
Najbolje odjevena žena na svijetu
Kraljica Rania nekoliko puta je proglašena ikonom stila i najbolje odjevenom ženom na svijetu. Općepoznato je da kraljica obožava modu te je se nerijetko može vidjeti kako sjedi u prvim redovima na modnim i sličnim društvenim događajima.
Rania je poznata po tome što često nosi kreacije i ne tako poznatih jordanskih dizajnera s ciljem promocije njihovog rada, a njega njene kose i kože zasniva se na svakodnevnim tretmanima koje sebi mogu priuštiti sve žene.
Prizemna je i skromna, što se vidi i u situacijama poput onih kada sama odlazi automobilom na neke društvene događaje, oduševljava i svojom privrženošću porodici. Uprkos silnim obavezama, uvijek nađe vremena koje kvalitetno provede sa svojom djecom.