Ko je markantna plavuša koja je kralju predala mač: Neočekivana zvijezda krunidbe

Piše: L. K. P.

Među najupečatljivijim učesnicima krunisanja kralja Charlesa i kraljice Camille svakako je bila Penny Mordaunt, markantna plavokosa žena koja je kralju predala mač. Milioni gledalaca u svijetu pitali su se ko je žena u plavozelenoj haljini, no Britancima je ta pedesetogodišnja političarka prilično dobro poznata.

Penelope Mary Mordaunt članica je Konzervativne stranke koja se okušala na različitim dužnostima, pa je od 2015. vodila šest različitih ministarstava (između ostaloga, bila je prva žena na čelu Ministarstva obrane), a trenutno je čelnica Donjeg doma britanskog parlamenta.

Na to je mjesto došla u vrijeme mandata kratkotrajne premijerke Liz Truss nakon čije se ostavke 20. oktobra 2022. Mordaunt, tada i državna ministrica za trgovinsku politiku, natjecala za vodstvo u stranci, a time i za mjesto premijera Ujedinjenog Kraljevstva. No, nije uspjela dobiti potrebnu podršku stotinu zastupnika, pa se morala povući iz utrke te je sadašnji premijer Rishi Sunak poziciju osvojio bez protukandidata. On je zadržao Penny Mordaunt u kabinetu, a ostala je i na čelu Donjeg doma te obnaša funkciju predsjedavajuće Privy Councila (Lord President of the Council), međuresornog vijeća koje se bavi poslovima koje ministri rade kao savjetnici, a ne kao ministri resora. Upravo je s tog položaja Mordaunt svečano objavila kraljičinu smrt i proglasila Charlesa novim britanskim kraljem, dva dana nakon što je Elizabeta II umrla, piše The Guardian.

Sada je Mordaunt bila odgovorna za protokolarnu dužnost: nošenje državnog mača i predaju mača optočenog draguljima kralju. Prva je žena mačonoša uopće na kraljevskim krunidbama, pa se pobrinula da se to dobro zapamti – umjesto ceremonijalne crno-zlatne dvorske halje kakva se obično nosi u protokolarnim prigodama, odjenula je ženstveniju i dojmljiviju haljinu s plaštem koju je za nju izradila modna kuća Safiyaa. Traka za kosu i plašt ukrašeni su zlatnim vezom koji prikazuje lišće paprati, što je političarkinom looku dalo antički štih, a za njih se pobrinuo atelje Hand and Lock. Kolege su za impresivnu Pennynu pojavu imali samo riječi hvale, pa je i laburistica Emily Thornberry tvitala: „Nositeljica mača krade show”, a njen kolega Chris Bryant se našalio: “Penny je moćnija od mača”. Upravo zbog pozornosti koju je privukla mnogi su je usporedili s trenutkom s vjenčanja princa Williama i princeze Catherine 2011. godine kada su svi pričali o Kateinoj sestri Pippi Middleton.

Mordaunt je tijekom ceremonije imala ne jedan, nego dva mača. Prvo je, u procesiji do opatije, nosila državni mač iz 17. stoljeća, a kasnije ga je zamijenila mačem ukrašenim draguljima – drška mu je optočena dijamantima, rubinima i smaragdima, a korice ukrašene draguljima s ružama, čičkom i djetelinom. Mač simbolizira kraljevsku moć i mogućnost odlučivanja između dobra i zla te kraljevo prihvaćanje dužnosti i viteških vrlina. Kad su je pitali kako se osjećala u kraljevoj blizini s „velikim oštrim mačem” odgovorila je da je osjećala „užasnu težinu odgovornosti”. Ocijenila je da je ceremonija izuzetno važna za njezinu zemlju te smatra da monarhija opstaje „zato što se stalno prilagođava i mijenja i uvijek je relevantna”.

Penny Mordaunt rođena je u Portsmouthu i u njemu živi cijeli život. Prva je u porodici diplomirala, studirala je filozofiju na Univerzitetu Reading, karijeru je počela u PR-u, od mladosti se zanimala za politiku. Ali između tih uobičajenih biografskih natuknica, njen život i nije tako uobičajen. Majka joj je umrla od raka kad je Penny imala 15 godina. Nakon toga preuzela je glavnu brigu o mlađem bratu, sve dok se otac nije ponovo oženio nakon tri godine. Prije studija otišla je u Rumuniju gdje je radila u sirotištima i bolnicama u vrijeme nakon pada komunističkog Ceausescuovog režima. Bila je vrlo angažirana studentica, pa je bila i vođa studentskog sindikata, a tokom studiranja financirala se različitim poslovima – od radnice u pogonima Johnson & Johnsona do mađioničareve asistentice.

Pročitajte još