Počeo 29. Sarajevo Film Festival: Na crvenom tepihu Bono Vox i Christiane Amanpour, dominirali političari i glumačke zvijezde

Piše: L. K. P.

Defileom zvijezda na crvenom tepihu, ispred Narodnog pozorišta, otvoren je 29. Sarajevo Film Festival. Najveći festival u ovom dijelu Evrope započeo je filmom “Poljubite budućnost” (Kiss the Future) u režiji Nenada Čičina Šaina, koji scenarij potpisuje s Bilom Karterom (Bill Carter).

Jovan Marjanović, direktor SFF-a, kazao je kako će 29. izdanje Sarajevo Film Festivala nastaviti prethodnim putem te postaviti temelje za budućnost.

– Ovo je veoma dobro izdanje SFF, s obzirom na selekciju filmova, projekata, gostiju, predavanja… Struktura programa je fokusirana na filmove jugoistočne Evrope, Balkane a s druge strane i na najbolje iz svjetske kinematografije. Open air program smo proširli, tako da očekujte više filmova iz Hrvatske, Srbije, Makedonije…

Festival je vrhunac ljetne sezone u Sarajevu i predivno je vidjeti prepuna kina i ulice. Bit će ovo fantstično izdanje SFF – rekao je Jovan Marjanović.

Crvenim tepihom prodefilovale su brojne poznati ličnosti iz svijeta politike, filma, sporta i estrade.

Među njima su bili američki ambasador u BiH Majkl Marfi (Michael Murphy), visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), šef EU delegacije Johan Satler (Johann Sattler)ministar odbrane Zukan Helez, ministar komunikacije i prometa Edin Forto, premijer KS Nihad UK, ministar MUP-a KS Admir Katica, reditelj Ademir Kenović sa suprugom Selmom, manekenka Džejla Glavović sa suprugom Mahirom, novinarka Kristijan Amanpur (Christiane Amanpour), frontmen Kultur glumica Alisa Čajić…

Legendarna novinarka, te veliki prijatelj Sarajeva i Bosne i Hercegovine, Kristijan Amanpur (Christiane Amanpour) stigla je na 29. Sarajevo Film Festival, te večeras prošetala crvenim tepihom.

Amanpur, kao mlada reporterka, tokom rata u Bosni i Hercegovini, prenijela je u svijet stradanja nevinih civila. Ona je učestvovala u filmu “Kiss the future” koji će otvoriti ovogodišnji, 29. Sarajevo Film Festival.

Ovaj dokumentarac čiji su producenti, između ostalih i Matt Damon i Ben Affleck, govori o sarajevskom otporu tokom opsade grada 1990-ih prati gradsku alternativnu scenu, koja je koristila muziku i umjetnost kako bi izazvala promjene i privukla svjetsku pažnju.

Crvenim tepihom je prodefilovao i Bil Karter (Bill Carter), također veliki prijatelj naše zemlje, inače jedan od scenarista filma „Poljubite budućnost“ (Kiss the future).

– Prvi put da sma ovdje od rata. Ponosna sam što sam tu. Bit će vrlo emocionalno večeras, Sarajevo je u mom srcu.  Ovo je sjajan grad u svakom pogledu. Privilegirana sam što je bio dio mog života pa se mogu vratiti. Emotivno je, jako je emotivno i ne znam hoćete li to vidjeti u filmu, ali kad pogledate film, znate, to je djelić života. To nije cjelina, to je dio života za koji zapravo nisam ni znala kada sam bila ovdje tokom cijelog rata i izvještavala o tome. Dakle, bosanski narod je bio najvažniji narod u pružanju otpora i pokazivanju svijetu što znači pružati otpor – poručila je Amanpur s crvenog tepiha.

Planetarna muzička zvijezda Bono Voks (Vox)  stigao je na crveni tepih 29. Sarajevo Film Festivala.

Istinski prijatelj Sarajeva i Bosne i Hercegovine svojom pojavom izazvao je opšte oduševljenje svih onih koji su, ove večeri, prisutni na „bosanskom ćilimu“.

S njim je stigao gitarista Dejvid Hovel Evans (David Howell), poznatiji pod nadimkom The Edge, irska aktivistkinja i supruga Bona Voksa, Alison Ali Hjuson (Hewson), irski filmski i televizijski producent Alan Moloni (Moloney).

Na pitanje da li se osjećaju kao gosti ili sugrađani, Bono je rekao:

– Imamo bh. pasoš, to znate. To mi je najveća čast. Došli smo ovdje kao pisci, kao novinari, kao svjedoci a sada smo ovdje kao turisti. Ovo je prelijepa zemlja, ljudi nas uveseljavaju. Ponosni smo na naše uloge koje smo imali u ovom filmu.

U Narodnom pozorištu direktor SFF-a Jovan Marjanović svečano je otvorio ovogodišnji Festival.

Počasno Srce Sarajeva uručeno je reditelju i piscu Marku Kusinsu (Cousinsu). Ovo nije njegov prvi put da dolazi u bosansku prijestolnicu. Naime, Kusins je dolazio i tokom opsade Sarajeva.

– Kada sam došao ovdje 1994. godine susreo sam se sa zločinima kakve nisam vjerovao da ću ikada vidjeti. Međutim, doživio sam nešto sasvim suprotno tome. Sreo sam kreativne ljude i oni su večeras s nama.

Ovdje je kreativnost nešto definisano. Nakon prve posjete Sarajevu snimio sam 23 filma i još nekoliko kratkih filmova. Hvala vam na ukazanom povjerenju što sam baš ja dobitnik ovog vrijednog priznanja “Srce Sarajeva” – rekao je Mark Kusins.

 

Pročitajte još