Pet najvažnijih pravila zimske njege kože

Piše: L. K. P.

Za ljeto svi znamo da je najvažniji korak u njezi kože zaštita od štetnih uticaja UV zraka. Zimi je pak najvažnija hidratacija, koja podrazumjeva upotrebu bogatijih krema koje će dubinski vlažiti kožu izloženu suhom hladnom vazduhu napolju i suhom toplom vazduhu u prostorijama koje se griju. Koža se zato zimi više suši, peruta, vidljivije su dehidratacijske linije koje liče na sitne bore.

Čak i masna koža može da ima ovaj problem. Da biste sve ovo spriječili na vrijeme, evo zlatnih pravila zimske njege kože.

Ojačajte zaštitnu barijeru

Jaka zaštitna barijera kože prva je linija odbrane, pogotovo zimi kada je izložena velikim promjenama temperature, nivoa vlage, vetru i hladnoći. A da je oštećena, znat ćete ako koža počne da vas zateže, svrbi ili je iziritirana. Kako biste ojačali zaštitnu barijeru, birajte proizvode koji sadrže sastojke poput niacinamida, koji podstiče proizvodnju ceramida u koži, ima antiupalna svojstva i ujednačava ten. Takođe, dobri su proizvodi koji i sami sadrže ceramide i lipide, a dobro je i da su bogatije teksture kako bi zaključali vlagu u koži.

 

Pred spavanje ide dupla njega

Pošto se koža preko noći odmara i obnavlja, pravilna večernja njega je i te kako važna zimi. Ona podrazumjeva da kožu treba prvo dobro da očistite, pa tek onda da joj date pravi aktivni sastojak poput retinola, pa ga koristite naizmjenično s peptidima koji pomažu regeneraciji kože nakon retinola. Nakon toga nahranite je kremom bogatom ceramidima. Ipak, s retinolom budite oprezni jer ako je koža iziritirana i suva od hladnoće, retinol samo može pogoršati stvari.

Piling ne radite svaki dan

Iako vam se možda čini da će eksfolijacija pomoći kod kože koja se peruta, pazite da dodatno ne ošteti zaštitnu barijeru. Zimi je dovoljno da radite piling jednom ili dva puta sedmično, s tim da ne kombinujete hemijski i fizički piling, jer to može dovesti od crvenila i iritacije.

Bez antioksidanata ne može

Nagla promjena temperature, kao i suhi topli vazduh unutra najviše štete koži. Čak topli vazduh sadrži više toksina, što se više vidi na koži. Zato je bitno uvesti u rutinu antioksidanse koji će štititi kožu od toksina i slobodnih radikala, pa i od UV zraka i plavog svjetla od monitora i ekrana mobilnih. To su sastojci poput vitamina C i E i niacinamida.

Preskočite ulja za masnu kožu

Samo zato što je hladno, ne morate naizostavno omiljene hidratantne kreme zamjeniti uljima. Ona će prijati suhoj koži, ali ne i masnoj, pogotovo ako je sklona aknama. Ulja mogu dodatno pospješiti zatvaranje pora i pojavu akni. Za vas je bolje da se držite proizvoda s dimetikonom, ceramidima i hijaluronskom kiselinom.

Pročitajte još