U Australiji je prethodne sedmice označeno stupanje na snagu novog zakona koji se odnosi na pravo na isključivanje. Izvorno, radi se o “The right to disconnect”, a The Guardian prenosi kako zahvaljujući novom zakonu, poslodavci neće smjeti kažnjavati zaposlenike koji se odbiju javiti izvan radnog vremena.
Pravo na isključivanje
Kako bi se uspostavila granica i postigla ravnoteža, izmjene Zakona o pravičnom radu (Fair Work Act) omogućile su zaposlenicima “pravo na radnom mjestu da odbiju nadzirati, čitati ili odgovarati na kontaktiranje ili pokušaje kontaktiranja od strane poslodavca izvan radnog vremena, osim u slučaju da je takvo odbijanje nerazumno”, prenosi The Guardian.
Dr. Gabrielle Golding s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Adelaideu u Australiji kaže kako bi manje neplaćenog prekovremenog rada trebalo rezultirati manjim stresom i sagorijevanjem:
– Zaposlenicima će biti jasno kada im je radni dan gotov i više neće nositi teret stalne dostupnosti za poslovne obveze tokom svog privatnog vremena, osim ako ne vrijede određene razumljive iznimke – kaže dr. Golding.
Poslodavci će također imati koristi od novog zakona, dodaje Golding, jer će zaposlenici biti odmorniji te produktivniji.
Važno je naglasiti da novo pravo na isključivanje ne zabranjuje šefovima da stupe u kontakt sa zaposlenicima, niti zaposlenicima da kontaktiraju jedni druge. Zakon zaposlenicima daje pravo da ignoriraju takav kontakt bez straha od disciplinskih mjera.
Što ako se prekrši pravo na isključivanje?
Ukoliko dođe do kontakta koji se smatra nerazumnim, zaposlenik prvo mora podnijeti pritužbu izravno poslodavcu. Svi sporovi mogu se uputiti Komisiji za pravičan rad, koja može narediti posredovanje, savjetovanje ili arbitražu. Ako to ne uspije, Komisija može izdati nalog o prekidu radnji. Ako poslodavac prekrši nalog, primjenjuju se kazne, a postoje i drugi pravni putevi koje zaposlenici mogu iskoristiti kroz zakone o sigurnosti na radu i pravičnom radu, piše The Guardian.