Destinacije za kraći odmor i punjenje baterija: Proljetni vikend s mirisima Mediterana

Možete uživati u adrenalinskim avanturama poput raftinga na Neretvi, istraživati planinske vrhove Prenja i Čvrsnice, kaže Maslać

Piše: Redakcija

Dolazak proljeća, kada se priroda budi iz zimskog sna, za mnoge je idealno vrijeme za kraće, vikend izlete. A, proljetni vikendi posebno su lijepi širom Hercegovine, čije brojne destinacije očaravaju svojom ljepotom. Mogućnosti su brojne, bilo da samo želite šetati ili ljenčariti s pogledom na more, uživati u mirisima Mediterana, prekrasnim pejzažima ili doživjeti nezaboravne avanture s dozom adrenalina, znate, uostalom, kako pjesma kaže:„Hercegovina – Kalifornija“.

Mostarci će reći da je njihov grad jednako poželjan za posjetu tokom cijele godine. Ipak, proljeće je idealno doba za šetnju najvećim gradom na Neretvi. Saglasan je s tim i Anđelko Maslać, direktor Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona, ističući da je cijelo to područje od Ivana do Ivanice odličan odabir za neki, predstojeći, produženi vikend.

Poseban šarm

– Hercegovačko-neretvanski kanton savršena je destinacija za produženi vikend jer nudi nevjerojatnu kombinaciju prirodnih ljepota, kulturno-povijesnih znamenitosti i vrhunske gastronomije. Ovo područje odiše posebnim šarmom – od uskih kamenih ulica Mostara koje pričaju priče stoljeća, do smirujuće atmosfere Blagaja, gdje rijeka Buna izvire ispod impresivne stijene – govori nam Maslać.

Svaki kutak, kaže, krije nešto posebno: obale Neretve pružaju osvježenje i bijeg u netaknutu prirodu, dok stare tvrđave i utvrde poput Počitelja pričaju priče o bogatoj prošlosti.

– Možete uživati u adrenalinskim avanturama poput raftinga na Neretvi, istraživati planinske vrhove Prenja i Čvrsnice ili se jednostavno prepustiti mirisu janjetine ispod sača i okusu domaćih vina u nekoj od hercegovačkih vinarija.

Bilo da ste ljubitelj povijesti, prirode ili jednostavno tražite savršen bijeg od svakodnevice, HNK će vas očarati i ostaviti vam uspomene koje ćete dugo pamtiti. Ovo je mjesto gdje se spajaju tradicija i avantura, a svaki trenutak proveden ovdje donosi novo otkriće. Bilo da dolazite s obitelji, partnerom ili prijateljima, ovo područje će vas oduševiti i ostaviti vam uspomene za cijeli život – poručuje Maslać.

A ko nije čuo za prelijepi gradić Ljubuški u Zapadnohercegovačkom kantonu i za oazu u kamenu – vodopad „Kravica“. Ako niste nikad bili u tom dijelu BiH, proljeće je idealno vrijeme za otisnuti se u te krajeve na jedan vikend.

Veronika Pinjuh, direktorica Turističke zajednice Ljubuški, kaže da je taj grad, pored svojih prirodnih ljepota koje mu daju epitet zdrave gastronomske oaze, poznat i po značajnoj kulturnoj i povijesnoj baštini.

Tako se, govori, na raznim lokalitetima mogu pronaći ostaci iz skoro svih razdoblja ljudske povijesti, od kojih vrijedi izdvojiti: starorimski logor na Gračinama, Humačku ploču, Stari grad Ljubuški, te stećke na nekropolama u Studencima i Bijači te Zvirićima.

– Ljubuški je mali grad koji svojim prirodnim potencijalima ruši sve stereotipe o Hercegovini kao zemlji krša i kamena. Mnoštvo znamenitosti i prirodnih ljepota, bogata kulturna ponuda te srdačni i pristupačni ljudi su razlozi zbog kojih se posjetitelji uvijek požele vratiti u Ljubuški. Vodopad Kravica je biser hercegovačkog podneblja i pejzaža. Ovaj spomenik prirode visok 28 metara, i širok 120 metara ispunjen je jakim žamorom bistre vode i „presvučen“ je travom, mahovinom, lišajevima te ponekom smokvom i topolom. U svako doba godine zbog velikih promjena u vodostaju i naravno promjeni vegetacije vodopad Kravica pruža različita i jedinstvena iskustva. Svojom ljepotom, osobito u proljeće i jesen, kada je sve puno raznolike vegetacije i boja, Kravica postaje glavni slikarski i fotografski motiv – priča nam Pinjuh.

Rijeka Trebižat, ponosno govori, ne prestaje oduševljavati. Tako se 18 kilometara uzvodno od Kravice smjestio vodopad Koćuša sa svojih pet metara visine i 50 metara širine.

– Voda pada preko sedimentnih i sedrenih stijena, koje priroda stvara stoljećima, u idiličnom ugođaju zelenila, stijena i vode pridonose i građevine iz nekog drugog vremena, koje i danas na Trebižatu nesmetano rade – mlinice i stupe – kaže nam ona.

Između ova dva prirodna bisera smjestio se najstariji muzej u BiH, osnovan 1884. godine, Franjevački samostan svetog Ante Padovanskog na Humcu.Tu se čuva jedan od najznačajnijih spomenika pismenosti na prostoru BiH – Humačka ploča.

Bajkoviti vinogradi

Pinjuh ne zaboravlja spomenuti da je Stari grad u Ljubuškom nacionalni spomenik BiH.

– Danas je tvrđava velika turistička atrakcija koju dolaze posjetiti strani posjetitelji, ali i žitelji BiH te predstavlja simbol Grada Ljubuškog – napominje ona.

A, nakon svega je, ističe, najljepše prošetati kroz bajkovite vinograde, susrećući gostoljubive vinare i uživajući u njihovim vrhunskim kapljicama.

– Grupna, obiteljska ili pojedinačna šetnja će na vas ostaviti osjećaj inspiracije i ispunjenosti, o kojemu ćete sigurno još dugo pričati ili se uvijek ponovo vraćati.

Gdje ima vina, ima i kulture, tradicije, vrhunske gastronomije i radosti življenja – veli nam Pinjuh.

Za ljubitelje avanture

Za ljubitelje ekologije i održivog turizma, sjajan odabir je i Eko centar Blagaj, koji nudi brojne edukativne i ekološke aktivnosti kao i adrenalinske ture.

– Posjetitelji mogu naučiti o važnosti očuvanja lokalnih ekosistema, biodiverziteta, kao i samoj rijeci Buni i njenim specifičnostima. Za ljubitelje sportova na otvorenom, Blagaj nudi veliki broj staza za pješačenje, uključujući i staze koje vode do popularnih destinacija kao što je Vulin Potok, sektor Rebro, Stari grad Blagaj kao i izazove za sportsko penjanje. Via ferrata je savršena za one koji žele uživati u adrenalinskim aktivnostima, dok su planinarske staze odlične za sve one koji žele istraživati netaknutu prirodu.

Rijeka Buna i okolna područja također nude mnoge mogućnosti za ribolov, a ljubitelji prirode mogu uživati u promatranju flore i faune koja je specifična za ovo područje.

Blagaj je savršeno mjesto za sve koji žele doživjeti pravu kombinaciju historije, kulture, prirode i avanture. Bilo da tražite miran vikend u prirodi, istraživanje kulturnih znamenitosti, sportske aktivnosti ili opuštanje u luksuznim apartmanima, Blagaj nudi nešto za svakog posjetitelja. I vjerujte, ovo je samo dio onoga što Blagaj nudi. Ostatak ćete morati otkriti sami, jer prava čarolija ovog mjesta tek treba biti doživljena i u potpunosti otkrivena kad nas dođete posjetiti – kaže Adnan Đuliman iz Eko centra Blagaj.

Fotosafari i birdwaching

Hutovo blato je močvarni dom hiljadama biloških vrsta. Taj Park prirode nekada je slovio kao elitno lovište. Jedan je od najbogatijih rezervata ptica močvarica u Evropi. Deransko, Svitavsko, Drijen, Jelim, Orah, Radanovac, Škrka… sve su to jezera Hutovog blata. Deransko je najveće, a sva su povezana kanalima i jarugama i za istinsko uživanje u ljepotama netaknute prirode vožnja brodicom je imperativ. Fotosafari je vožnja od 45 minuta koja ide kanalom lopoča i na rijeku Krupu, a potom se vraća kružno. Uz fotosafari sve je popularniji i birdwaching, odnosno posmatranje ptica, što se smatra najbrže rastućim vidom eko-turizma u svijetu. U tom mističnom mjestu možete uživati i bogatoj gastroponudi motela „Karaotok“ koji je dobio ime po ostrvu, sakrivenom u gustoj crnogoročnoj šumi.

Ravno i Trebinje

Na pola puta „Ćirine pruge“, popularne biciklističke rute u Hercegovini koju je turistički magazin „Lonely planet“ uvrstio među top 10 destinacija u svijetu, nalazi se Ravno. To malo mjesto pripada Hercegovačko-neretvanskom kantonu, a proteže se duž neumskog i dubrovačkog zaleđa. Tu je nekadašnja stanica „Ćirine“ pruge pretvorena u sjajan hotel, ali tu se nalazi i Vjetrenica, najveća i najpoznatija špilja u BiH, koja je na UNESCO-ovom popisu. U Zavali, gdje je i Vjetrenica, nalazi se istoimeni manastir, nacionalni spomenik BiH.

Nedaleko od Ravnog je Trebinje, jedan od najljepših gradova u BiH. Osim što je poznato po ogromnom broju sunčanih dana, Trebinje je bogato brojnim kulturno-historijskim spomenicima. Rijeka Trebišnjica grad dijeli na dva dijela, a premošćuje je 20 mostova. Najljepši je Arslanagića most. Grad je poznat i po svojim platanima na glavnom trgu, koji su s vremenom postali i zaštitni znak grada. Trebinje je poznato i po odličnim vinima.

Pročitajte još