Šta se kuha u Evropi

Piše: Redakcija

Šta je to evropska kuhinja? Gdje su njene granice: da li su to granice kontinenta ili EU? S obzirom na to da nismo član Evropske unije, može li se i naša kuhinja u svijetu zvati evropskom? Ko zna. Ovo pitanje bi moglo biti političko i iz razloga što su brojne zemlje brendirale pojedine specijalitete i proizvode, baš kao što bismo i mi trebali, recimo, ćevape (ali to su učinili Slovenci prije nas), burek, bosanski lonac, naše sireve, vina… Ima mnogo toga po čemu smo posebni. Neki evropski narodi zgražaju se nad našim “barbarstvom” koji se ogleda u janjentini s ražnja i veoma omiljenoj glavuši. Ipak, kad to probaju (Charliz Teron, pričao nam je Rade Šerbedžija, potpuno se raspametila od gastronomskog užitka u vidu zaporaka), saglasni su da je ukusno.

U poređenju s Azijom ili Amerikom “mali” prostor kao što je Evropa možda bi trebao imati ujednačeniju kuhinju svih naroda koji je naseljavaju. Ipak, situacija na ovom polju je posve drugačija. Ona je posljedica klime, historijskih događaja (ratova, migracija stanovništva), dostupnosti mora, planine… Zbog toga u Evropi imamo onoliko kuhinja koliko ima i naroda.

Najpopularnija kuhinja je italijanska. Slijedi je francuska. Tako barem kaže istraživanje provedeno u većim zemljama Starog kontinenta. Osim iz ovih, donosimo vam recepte iz još nekoliko zemalja EU. A vi zaključite da li vam se dopadaju više od naših.

Italija – Kaneloni

Sastojci za kanelone: 100 g brašna, 3 jaja, so

Fil: maslinovo ulje, 200 g miješanog mljevenog mesa, 250 g špinata, origano, peršun, 3 jaja, 2 kašike prezli, so, pelat paradajz, malo putera, malo rendanog sira

Priprema: Od brašna, jaja, soli i otprilike 1/8 l vode izmiješajte tijesto kao za palačinke. Ostavite ga da miruje dva sata, a zatim na vrelom ulju u tavi ispecite tanke palačinke. Mljeveno meso, isjeckani špinat i začine propržite na ulju, ostavite da se malo ohlade, a zatim izmiješajte s jajima, prezlama i pelat paradajzom. Kad se malo ohladi, premažite palačinke, uvijte ih i složite u podmazani vatrostalni sud, prekrijte listićima putera i pospite rendanim sirom. Pecite ih u rerni na 200 stepeni otprilike 15 minuta.

Francuska: Tikvice u bešamelu

Sastojci: 3 srednje tikvice, 150 g trapista, 1 kašika ulja, 25 g putera, 2 čehna bijelog luka, 5 dl mlijeka, 3 kašike brašna, 2 kašičice soli + so za tikvice, 1/2 kašičice muškatnog oraščića, origana, bibera i začina prema ukusu, 1 supena kašika pavlake, 2 jaja

Priprema: Za bešamel, na srednje zagrijanom ulju i puteru propržiti fino isjeckan bijeli luk. Čim počne da dobija boju, dodati brašno i mlijeko, sve vrijeme miješati, vodeći računa da ne bude previše gusto. Posoliti i dodati muškatni oraščić, pa sve opet promiješati. Od bešamela odvojiti 2-3 kašike za kasniju pripremu. Tikvice dobro oprati i isjeći na kolutove, posoliti i ostaviti da odstoje 20-30 minuta. Dno vatrostalne činije premazati s malo putera, pa početi s redanjem tikvica. Na tikvice dodati bešamel, origano i narendan trapist. Zatim, ponovo redati tikvice, bešamel, sitno sjeckan začin i rendan trapist, pa sve ponavaljati dok ima materijala, vodeći računa da se origano i začin smjenjuju po slojevima.
Posljednji sloj ostaviti samo s tikvicama i blago posoliti. Peći u ugrijanoj rerni 30-ak minuta, na 200 stepeni Celzija. Poslije 20 minuta pečenja, tikvice preliti smjesom od umućenih jaja, bešamela, pavlake, soli i bibera, pa vratiti da se zapeče još desetak minuta.

Grčka: Musaka od rendanog krompira

Sastojci: 1 kg krompira, 400 g miješanog mljevenog mesa, 1 glavica crnog luka, 2 čehna bijelog luka, 2 jaja, 1 šolja mlijeka, 1 kašičica soli, 1 kašičica peršuna, 1 kašičica majorana, 1 kašičica majčine dušice, 2 kašike ulja

Priprema: Propržite isjeckani crni i bijeli luk na ulju. Dodajte meso, izmiješajte s lukom i sve zajedno propržite još pet minuta. Pripremite umućena jaja s mlijekom i svim začinima. U pleh u kome ćete peći musaku, izrendajte polovinu očišćenog krompira, zatim stavite pripremljeno meso, pa odozgo drugu polovinu rendanog krompira te sve prelijte prelivom od mlijeka, jaja i začina. Musaku pecite u rerni zagrijanoj na 200 stepeni poklopljeno folijom 30 minuta, a zatim bez folije još 15-20 minuta na 180 stepeni.

Austrija: Sacher torta

Sastojci: 200 g putera,  6 žumanjaca, 6 bjelanjaca,  300 g šećera,  200 g čokolade za kuhanje, 1/4 l punomasnog mlijeka, 300 g oštrog brašna, 1 kesica praška za pecivo, 150 g marmelade od kajsija
Glazura: 250 g čokolade za kuhanje,150 g putera

Priprema: Pjenasto umutiti puter i žumanjce, pa dodati šećer i mutiti dok masa ne postane svijetložuta. Zatim dodati otopljenu čokoladu. Brašnu pomiješanom s praškom za pecivo dodavati u čokoladnu masu kroz sito naizmjenično s mlijekom. Neprestano mutiti da se dobije glatko tijesto. Ovoj masi dodati čvrst snijeg od bjelanjaca. Tijesto peći u dobro zagrijanoj rerni u okruglom kalupu (prethodno dobro namazanom puterem i posutim mekanim brašnom) na 180° C otprilike 45 minuta. Ispečenu tortu ostaviti da se dobro ohladi pa je presjeći na dva dijela. Prvu polovinu torte filovati marmeladom od kajsija. Drugu polovinu torte staviti na filovanu prvu polovinu i ostaviti da se potpuno ohladi. Za glazuru na pari istopiti čokoladu i puter pa premazati tortu da bude potpuno glatka.

Španija: Paella

Sastojci: 200 grama riže okruglog zrna, 1/2 kg očišćenih lignji, 1 kg svježih dagnji s ljuskom, 1/2 kg kozica, 1 l pilećeg temeljca, 2 veća svježa paradajza, 1 velika paprika, 1 veliki luk, 50 ml bijelog vina, 1/2 kašičice šafrana, maslinovo ulje, so i biber

Priprema: U širokoj metalnoj tavi popržite sitno nasjeckani luk na maslinovom ulju. Kad luk omekša, dodajte mu fino nasjeckan paradajz, papriku i polijte s malo vina.  Kad umak prokuha, dodajte mu nasjeckane lignje i kozice i redovno podlijevajte temeljcem. Umaku postupno dodajte rižu i podlijevajte temeljcem po potrebi. Riža se mora „osjetiti” pod zubom, a smjesa ne smije plivati u tekućini – niti biti previše suha.
U paellu dodajte šafran, posolite i pobibrite po želji. Nekoliko minuta prije kraja kuhanja jelu dodajte dobro očišćene dagnje u ljuski. Poslužite uz svježu sezonsku salatu.

Belgija: Briselski vafli

Sastojci: paketić suhog kvasca, 1/3 šolje (2,5 dl) toplog mlijeka, 1 kašičica šećera, prstohvat soli, 2 šolje brašna, 3 jaja na sobnoj temperaturi, 1/4 šolje putera na sobnoj temperaturi (60 grama), 1/4 šolje ulja (60 grama), 1 kašika esencije vanilije, 1/2 šolje krupnog šećera

Priprema: Umiješati kvasac, kašičicu šećera i toplo mlijeko (nikako NE vrelo) i ostaviti 15 minuta, da se kvasac aktivira. Dodati brašno i so i polako sve miješati kutlačom. Dodati jaja, jedno po jedno, puter, ulje i vaniliju i sve sjediniti. Ostaviti tijesto pokriveno na toploj sobnoj temperaturi, dok se ne udvostruči u veličini (oko 1 sat). Tek tada umijesiti krupni šećer. Kašikom odvajati tijesto za presu (veličina zavisi od veličine prese za vafle) i peći dok ne porumeni. Krupni šećer će se karamelizirati i dat će specijalni dodatni okus, a malo će ga ostati i za ”krckanje”. U zatvorenoj posudi mogu da stoje i po sedam dana i odlični su kad se malo podgriju u rerni ili tosteru. Jesti vruće.

Pročitajte još