Sara Bero: Teško mi je bilo djeci objasniti da je vrijeme za karantin

Piše: Aldina Zaimović

Pandemija Corona virusa nas je kao nikad ranije okrenula ka porodici, natjerala da zavirimo duboko u sebe i otkrijemo snagu za koju nismo ni znali da postoji, ali i da naučimo neke druge svakodnevne vještine. Tako je, naprimjer, naš proslavljeni fudbaler Edin Džeko kroz igru sa svojom djecom, pokazao i talent za slikanje, dok nas je glumac Gordan Kičić uvjerio da nije samo majstor scene već i gastronomije. Kako provodi dane u izolaciji, kroz dnevnik aktivnosti  nam s puno duha otkriva Sara Bero iz Podgorice, koju je javnost upoznala i zavoljela kao majku djevojčica Irme i Ilde, te malene Ine.

– Iskreno, Corona je stigla i nismo je baš spremno dočekali. Radila sam do zadnjeg dana, nemamo zalihe hrane, jednostavno, ponašamo se kao i do sada, samo što smo u kućama. Nisam preuzimala nikakve drastične mjere niti sam se spremala za ovo. Mi smo prvi u svijetu kod kojih nije bilo nijednog zaraženog, a da je već sve bilo zatvoreno, škole, tržni centri, restorani, kafići… Naša Vlada kao i MUP Crne Gore su na vrijeme donijeli jako rigorozne odluke i spriječili katastrofu koju imamo prilike da gledamo svugdje oko nas. Trenutno ima oko 150 ljudi zaraženo, imamo izliječenog pacijenta, ali i, na žalost, dvije žrtve Corona virusa. Kuhamo, čistimo stan, slažemo robu, rasturamo, pa sve u krug. Učimo, pjevamo, vježbamo na sve moguće načine, pokušavam da Irmi i Ildi olakšam ovaj karantin. Kuhamo non-stop uglavnom u lajvu na mom Instagram profilu pred 150.000 pratilaca. Jedno od naših omiljenih jela je i pasta s mladim lukom, gljivama i piletinom. Pasta dobije prirodnu zelenkastu boju i bude savršenog okusa. Pravim je tako što maslac, vegetu, malo bibera, mladi luk zajedno dinstam, kasnije dodam pečurke i piletinu, propržim nekih 15 minuta, a zatim dodam neutralnu pavlaku za kuhanje. Sve ostavim 15 minuta da se kuha. Skuham pene i zalijem ovim umakom.

Nama roditeljima koji imamo djecu sa smetnjama u razvoju nije nimalo lako objasniti djetetu da je vrijeme za karantin i da ne smije niko vani, zašto ne idu u školu, zašto ne smiju u park. Pogotovo djeci koja su non-stop negdje. Jako je bitno da sačuvamo psihičko stanje naše djece. Za nas je ovo novi izazov i nadam se da ćemo iz ovoga izaći kao pobjednici. Irma i Ilda su u početku bile jako tužne, jer misle da ih ja namjerno držim zatvorene, da su nešto kažnjene. Kasnije sam ih izvodila na tarasu, kako bismo tapšali zdravstvenim radinicima, svakodnevno im puštala razne videe kako izgleda Corona. Sada, kada je policijski sat, izađu na ulicu, vide da nema auta, te su shvatile da nešto nije uredu napolju, da „ima jedna velika Buba, kada ode mi ćemo izaći, jer bi ona mogla da nas pojede“.

Naravno, igramo razne igre, pomažu mi u spremanju kuće, šire veš, peru suđe, što ja svakodnevno dijelim sa svojim pratiocima na Instagramu. Osjećaju se korisno, a meni je bitno da im ispunim dan, njima i sebi. Ovaj izolacija je mnogo utjecala na moj biznis, na moje udruženje, mnoge stvari su otkazane koje su bile bitne u mom životu. Ali, najbitnije u ovome je da smo živi i zdravi, sve će ostalo doći. Karantin me nije promijenio, trudim se da budem dobar prema svima, pomažem koliko mogu i budem korektna prema okolini. Naravno, nisam ni ja savršena, čovjek je rođen da griješi i uči na svojim greškama. Želim svima što više pozitivnih misli, više pjevajte, igrajte, ne zapustite sebe, drage moje žene, i u karantinu ustanite, našminkajte se, sredite kosu, kao da ste svaki dan u gardu. Jako je bitno da zadržimo svoj duh.

Pročitajte još