Angela Merkel: Voli politiku i fudbal

Piše: Redakcija

AFP

Njemačka kancelarka toliko je posvećena poslu da prema politici ima gotovo naučni pristup. Radi pažljivo i precizno i ništa ne prepušta slučaju. Kada radi, ne odmara, a otkrila je i da odlično funkcionira sa samo četiri sata sna



Angela Merkel, kancelarka Njemačke, bila je prva koja je stala pred javnost i smireno progovorila o ozbiljnosti situacije. “Stanje je ozbiljno i moramo ga ozbiljno shvatiti”, poručila je još krajem februara, naglasivši kako bi od Corona virusa moglo oboljeti gotovo 70 posto populacije. Njena se istinoljubivost pokazala ključnom u borbi protiv virusa. Testiranje je počelo momentalno, Njemačka je, piše „Forbes“, preskočila fazu negiranja, ljutnje i rezigniranosti koja je nastupila u nekim njoj susjednim državama.

Iako je broj oboljelih u Njemačkoj među višima u svijetu, stopa smrtnosti je otprilike jedan posto. Od posljedica bolesti Covid-19 do sada su preminule 3.194 osobe. Njemačka bilježi i blagi pad novih registriranih slučajeva u proteklih nekoliko dana. To što Njemačka, koju je pandemija teško pogodila, bilježi nizak procent
smrtnih slučajeva, analitičari objašnjavaju i poštivanjem Vladinih mjera zabrane, opsežnim testiranjima, razvijenim zdravstvenim sistemom te pravovremenim pružanjem medicinskih usluga. Uprkos moći koju ima, o Angelinom privatnom životu se zna veoma malo. Otkad je postala kancelarka, 2005. godine, bivša hemičarka uspjela je „njegovati sliku dubokog ličnog integriteta i strogo čuvanog privatnog života“. Međutim, u završnici kampanje za četvrti mandat, dopustila je novinarima da snime njen stan, te otkriju dnevnu rutinu. Zagrebali su tek malo ispod površine u privatni život kćerke luteranskog pastora i teologa, rođene u Hamburgu prije 65 godina. Merkel ima stan u strogom centru Berlina i turisti se nerijetko iznenade kada vide ženu, koju posljednjih godina nazivaju čelnicom slobodnog svijeta, kako rano ujutro odlazi ili se kasno navečer vraća kući. Angela svaki dan počinje doručkom sa suprugom Joachimom Sauerom. Bračni par uživa i u planinarenju te zajedno posjećuju operu. To što leti
niskobudžetnim kompanijama, a ne u pratnji supruga u državnom avionu, neki Saueru, profesoru kvantne hemije, prišivaju etiketu štedljivca, no, prije će biti, zaključuju drugi, da on ne voli medijsku pažnju
kojoj je Merkel godinama izložena.


Prema nizu fotografija objavljenih u časopisu “Heute Woche”, njihov porodični dom je tipičan njemački stan s parketom, bijelim zidovima i velikim ogledalom iznad duge sive sofe u dnevnom boravku. Trpezarijski sto je malen, a kuhinja jednostavna.
– Volim jesti kasno navečer – priznala je u intervjuu za magazin. Njemačka kancelarka toliko je posvećena poslu da prema politici ima gotovo naučni pristup. Radi pažljivo i precizno i ništa ne prepušta slučaju. Kada radi, ne odmara, a otkrila je i da odlično funkcionira sa samo četiri sata sna.
– Ljudi me često optužuju da ne djelujem dovoljno brzo. Da stvari puštam da predugo traju. Za mene je važno da sagledam sve opcije – rekla je Angela u dokumentarcu za BBC i dodala da misli odvažno u odlučujućem trenutku.

Izvan posla, ona je velika ljubiteljica fudbala. Čak se prije pet godina sprijateljila s igračima Njemačke reprezentacije nakon njihovog osvajanja Svjetskog kupa. Kako je 2001. godine izabrana za „kraljicu kupusa“ u Oldenburgu, mnogi su zaključili da je njena omiljena hrana zeleni kupus i kobasica od mljevenog mesa. Nije tajna da i ona sama uživa u kuhanju te da je talentirana kuharica. Neka od njenih jela koja uživa pripremati su juha od krompira, goveđi hljeb i torta od šljiva.
– Krompir uvijek gnječim ručno, a ne blenderom. Tako mali komadići ostaju konzistentni – objasnila je.
Kada je riječ o hrani, Markel je zadržala jednu naviku karakterističnu za Istočnu Njemačku, odnosno grad Templin, u koji se njena porodica doselila odmah nakon njenog rođenja. 
– Još kupujem nešto čim vidim, čak i kad mi zapravo ne treba. To je duboka navika koja proizlazi iz činjenice da smo živjeli u okruženju gdje su stvari bile oskudne. Jednostavno ste koristili ono što ste mogli i kad ste mogli – rekla je jedne prilike.
U mladosti je učila svirati klavir i flautu, a njena velika ljubav danas je opera, što je pokazala kada je prije dvije godine lidere skupine G20 odvela na izvedbu Beethovenove „Devete simfonije“ u Hamburgu.
Redovna je posjetiteljica Berlinske državne opere i Wagnerovog festivala u Bayreuthu.

 

Pročitajte još