Tokom decenija, uprkos mnoštvu prepreka koje su im stajale na putu, žene su prednjačile u industriji zabave. Od glume i režiranja u kultnim filmovima do izvođenja legendarnih pjesama i prodaje miliona albuma, žene u ovoj industriji ostvarile su nevjerovatan uspjeh dok su rušile barijere, borile se za finansijsku jednakost i nadahnjivale buduće generacije zabavljača. Bezbroj je žena čiji se utjecaj može osjetiti u svijetu filma, televizije, muzike i umjetnosti. Donosimo kratke crtice o 20 najpoznatijih revolucionarki u industriji zabave
Beyonce
Književnica, producentica, glumica, model, muzičarka i kulturna ikona Beyonce je, vjerovatno, najutjecajnija slavna ličnost svoje generacije. Dobila je najviše nominacija za Grammy od bilo koje umjetnice, pobijedivši 23 puta, a prodala je više od 160 miliona ploča kao samostalna umjetnica i članica R&B grupe „Destiny's Child“.
Jane Fonda
Ona je potomak holivudske kraljevske porodice, kćerka glumca Henryja Fonde. Jane Fonda osigurala je sebi titulu jedne od najzanimljivijih komičarki u filmovima. Prije nego što je postala zvijezda Netflixovog „Grace and Frankie“, Fonda je izgradila fitness carstvo svojim zaštitnim znakom, s vježbama od kuće, ali i izazvala kontroverze protestirajući zbog ratova u Vijetnamu i Iraku. Često je upravo zbog masovnih protesta kojima je prisustvovala znala završiti i iza rešetaka.
Aretha Franklin
Vjerovatno je najmoćniji glas svih vremena i neprikosnovena Queen of Soul. Aretha Franklin trebala bi se pamtiti koliko po svom aktivizmu, tako i po himnama poput “Respect” i “I Say A Little Prayer for You”. Šezdesetih i sedamdesetih godina prošloga stoljeća, Franklin je često nastupala i na protestima za građanska prava, a bila je doživotni borac za indijanska prava.
Madonna
S imenom Madonna Louise Ciccone, ova ikona iz Detroita rođena je kao zvijezda. Od svog debija, 1983. godine, Madonna je prodala više od 300 miliona albuma širom svijeta, što je čini najprodavanijom ženskom umjetnicom svih vremena. Također je stekla priznanje kao glumica, kulturna influencerica i stalni kameleon.
Pink
Rođena kao Alecia Beth Moore, pjevačica Pink je mnogo više od pop zvijezde. Izvrsna kantautorica, prodala je više od 40 miliona albuma širom svijeta, a svoj vlastiti, nervozni trag plasirala je hitovima poput “Just Like A Pill” i “Don't Let Me Get Me” u eri kada su dominirale pop princeze na radijskim talasima.
Doris Day
Dominirajući srebrenim ekranom pedesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća, Doris Day je, također, bila izvrsna pjevačica i zapažena aktivistica za zaštitu životinja. Prvo je počela s nastupima u popularnoj nedjeljnoj radijskoj emisiji Boba Hopea i na kraju postigla top 10 hitova s pjesmama poput “Love Somebody” i “Secret Love”, za koju je Doris dodijeljen Oskar za najbolju originalnu pjesmu nakon njenog pojavljivanja u filmu “Calamity Jane” 1953. godine.
Marilyn Monroe
Teško je reći je li Marilyn Monroe, rođena kao Norma Jeane Mortenson, 1926. godine, poznatija po svojim ličnim podvizima ili glumačkoj karijeri. Bila je jedan od prvih seks simbola. Monroina ostavština živjela je mnogo duže od njenih, kratkih 36 godina.
Janet Jackson
Davno još prije Super Bowla Janet Jackson bila je revolucionarna R&B umjetnica i vrhovna zapovjednica „Rhythm Nationa“. Osim toga, bila je plesačica, tekstopisac, glumica i pjevačica. Prodala je više od 100 miliona ploča širom svijeta, zahvaljujući snazi pjesama poput “All For You” i “Nasty”.
Cher
Ona je zaista prešla dug put od 1965. godine, kada je Cherilyn “Cher” Sarkisian uletjela na scenu zajedno sa svojim suprugom i kolegom Sonnyem Bonom kao Sonny & Cher. U narednim decenijama Cher je stekla legendarni status, osvojila nagrade Grammy, Emmy i Academy i pritom prodala više od 100 miliona ploča.
Ava DuVernay
Sa svojim filmom „Selma“ iz 2014. godine, Ava DuVernay postala je prva Afroamerikanka nominirana za najbolju režiju na dodjeli nagrada Zlatni globus i Oskar. Od tada je DuVernay proizvela revolucionarnu mini-seriju Netflix „Kad nas vide“, koja istražuje rasno ugnjetavanje u Americi kroz sočivo zloglasnog slučaja „Central Park Five“ iz 1989. godine.
Elizabeth Taylor
Godine 1963., Elizabeth Taylor postala je prva žena koja je zaradila milion dolara za glavnu ulogu u filmu nakon svog kultnog obrata u “Kleopatri”. Iako je njen lični život, jer se udavala osam puta i borila s više bolesti, dominirao tabloidima, Taylor je bila jaki zagovornik istraživanja HIV-a/AIDS-a 1980-ih.
Oprah Winfrey
Sada mogul s bogatstvom od više milijardi dolara, Oprah Winfrey došla je iz najskromnijih početaka u Kosciuskom, Mississippi. Winfrey je počela s legendarnim “Oprah Winfrey Show” i od tada je zaradila višestruke nominacije za Oscara, zahvaljujući impresivnim glumačkim izvedbama u filmovima poput “The Purple Purple” i “Selma”.
Meryl Streep
Često opisivana kao najbolja glumica svoje generacije, ikonski nastupi Meryl Streep u filmovima poput “Sumnja”, “Đavo nosi Pradu” i “Silkwood” donijeli su joj tri nagrade Oskar, od rekordne 21 nominacije, te osam Zlatnih globusa.
Whitney Houston
Osim što je imala jedan od najpoznatijih glasova svih vremena, utjecaj Whitney Houston na buduće generacije pjevača očit je kod umjetnika poput Ariane Grande, Beyonce i Jennifer Hudson. Čak i sada, godinama nakon njene smrti, Houston je nedavno objavila naslovnicu “Higher Love” Stevea Winwooda, uparenu sa smiješno dopadljivim ritmom DJ-a Kygoa, na vrhu ljestvice.
Audrey Hepburn
Iako je rođena u Bruxellesu kao britanska državljanka, Audrey Hepburn američka je filmska legenda zahvaljujući glumačkim ulogama u “Rimskom odmoru” i “Doručku kod Tiffany's”. Hepburn je, također, bila predan zagovornik siromašnih, radeći zajedno s UNICEF-om u Južnoj Americi i Africi.
Kraljica Latifah
Kada je kraljica Latifah, rođena kao Dana Elaine Owens, započela posao revolucionarnog repera i zvijezde “Živog samca”, početkom ‘90 -ih, bilo je lako vidjeti da joj je suđeno da postane zvijezda. Od svog debija, kraljica Latifah osvojila je nagrade Grammy, Emmy i nominaciju za Oskara.
Ellen DeGeneres
Karijeru je počela kao stand-up komičarka, a zatim ušla u historiju kada je, 1997. godine, gostujući kod kolegice Oprah Winfrey, priznala da je lezbejka, nakon čega je njen show “Ellen” postigao još veću popularnost. DeGeneres je vodila i Emmyjevu dnevnu emisiju te posuđivala svoj glas likovima Disneyevih filmova “Finding Nemo” i “Finding Dory”. Godine 2020., DeGeneres se našla na udaru kritika nakon što su se brojni zaposlenici emisije “Ellen” javili s navodima o radu u toksičnom okruženju, seksualnom uznemiravanju i rasizmu.
Jennifer Lopez
Jennifer Lopez vrlo brzo je procvjetala u velikog mogula. Nakon svoje prve glavne uloge u “Seleni”, 1997. godine, Lopez je postala prva latinoamerička glumica koja je zapovijedala plaću od milion dolara po filmu i raznijela top liste latino-pop hitovima poput “Jenny From The Block”. Ona je, također, poduzetnica s brendom odjeće i mirisa, čija se neto vrijednost procjenjuje na gotovo 400 miliona dolara.
Patti Smith
Često opisivana kao “laureatica pank pjesnika” ili “kuma punka”, Patti Smith je prava Jane svih zanata. Ona je pjesnikinja i književnica, a izdavanje njenog albuma “Konji” iz 1975. godine imalo je neizreciv utjecaj na punk muziku, posebno u New Yorku. Avangardan i pravi kovač riječi, Smith je nadahnula brojne umjetnike, a posebno Madonnu, Michaela Stipea iz R.E.M-a i Courtney Love, frontmenicu grupe „Hole“.
Grace Kelly
Vjenčanjem s princom Rainierom III, 1956. godine, glumica Grace Kelly plijenila je pažnju Amerikanaca kada je postala princeza od Monaka. Prije toga, Kelly je osvojila Oscara za “Seosku djevojku”, u kojoj glumi Bing Crosby, te je uplašila brojne filmofile u Hitchcockovim klasicima poput “Dial M for Murder” i “To Catch a Thief”.