Bajkovitu Kapadokiju, čije ime u prevodu znači “zemlja lijepih konja”, smještenu u srcu turske regije Anatolija, posjetila je novinarka “Azre” i uživala u nestvarnoj ljepoti tog krajolika. Ne postoje riječi kojima bi se vjerodostojno opisali i dočarali veličanstveni prizori stijena, tornjeva i vrhova neobičnih oblika koji se uzdižu ka nebu, a podsjećaju na površinu Mjeseca.
Najstariji dokazi o nastanjivanju Kapadokije potječu iz 6. vijeka prije nove ere, u velikim trojezičnim natpisima dvojice perzijskih vladara, Darija Velikog i Kserksa I.
Administrativni centar Kapadokije je Kajseri, a cijela regija zauzima površinu od 80-ak kvadratnih kilometara, smještenu između tri ugašena vulkana – Erdžijes, Guldag i Hasandag, koji su ispuštanjem lave prije više miliona godina formirali prirodni fenomen po kome je Kapadokija poznata u cijelom svijetu.
Muzej Goreme
Impozantne kolone stijena čudesnih oblika i zadivljujući pejzaž Kapadokije, osim vulkanske lave, oblikovali su vjetrovi i kiše, ali je pečat ostavila i ljudska ruka. Drevni stanovnici Kapadokije, služeći se najprimitivnijim oruđima, klesali su mekane stijene, nazvane “tufa”, gradeći u njima svoje domove.
U bizantsko doba su u tim stijenama izgradili i crkve i kapelice s do danas očuvanim freskama na zidovima, stubovima i kupolama. Prema mišljenju historičara, ovo je prva manastirska zajednica na svijetu.
Najljepše stijene čine jednu od najvećih atrakcija Anatolije – Muzej na otvorenom Goreme, koji sačinjavaju planinski grebeni, doline i vrhovi zvani “bajkoviti dimnjaci”, a fascinantan je i kameni dvorac Učhisar.
Podzemni gradovi
Drevni stanovnici Kapadokije, osim površinskih, u mekanim vulkanskim stijenama izgradili su mnogo podzemnih gradova, povezanih tunelima, od kojih je najveći Derinkuju, površine desetak kvadratnih kilometara.
Mi smo posjetili Kajmakli, koji je nastao između 6. i 10. vijeka, a sastoji se od osam spratova, od kojih su četiri dostupna za posjetioce. U tom nevjerovatnom gradu nalaze se sve prostorije koje su bile potrebne za normalan život ljudi – spavaće sobe, kuhinja, ostave, vinarija, crkva, groblje, štale za životinje… Sve prostorije su povezane uskim tunelima i impresivnim ventilacijskim sistemom koji omogućava dotok svježeg zraka i u najdublje spratove.
Zemlja vina
Više od milion turista iz cijeloga svijeta godišnje posjeti Kapadokiju, a osim prirodnih atrakcija, poznata je po proizvodnji i izvozu vina, jer je tlo ove regije veoma plodno i pogodno za voćnjake i vinograde. U Urgupu, gradiću smještenom u srcu Kapadokije, svake godine u oktobru održava se poznati međunarodni festival vina.
Poput većine kapadokijskih gradića, Urgup je izgrađen na strmim zidovima doline u području s velikom koncentracijom jedinstvenih prirodnih formacija. Urgup je i najmoderniji turistički centar Kapadokije pa se u njemu nalaze brojni hoteli i restorani, a najatraktivniji su smješteni u stijenama.
Kapadokiju treba doživjeti, jer nije slučajno proglašena jednom od najljepših svjetskih atrakcija, a časopis “Nacionalna geografija” uvrstio ju je među 10 destinacija u svijetu koje se moraju posjetiti. Ne samo krajolik, nego i tajnoviti podzemni gradovi Kapadokije, a posebno nezaobilazni let balonom s pogledom koji ostavlja bez daha, oduševljavaju posjetioce stotinama godina. Nezaboravna avantura je i jahanje konja, kojima se organizirano mogu obići sve znamenitosti ovog čuda prirode.
Balonom iznad Kapadokije
Najveća, ali i najskuplja turistička atrakcija u Kapadokiji je let balonom iznad veličanstvenog i nestvarno lijepog krajolika. Otprilike 150 balona šarenih boja, koliko je dozvoljeno da lete istovremeno, čine jedan od najsavršenijih prizora.