Saida Mahfoudh: Iz daleke Tanzanije došla na studij medicine u Sarajevo

Piše: Redakcija

Dok mladi iz BiH odlaze, postoje oni koji dolaze u našu zemlju. Dvadesetjednogodišnja Saida Mahfoudh odlučila je u oktobru prošle godine spakovati kofere, te iz daleke Tanzanije doći u BiH, kako bi stekla više obrazovanje. O historiji BiH je, kaže, učila u srednjoj školi, a potom je odlučila određeni period svog života provesti u glavnom gradu BiH. Saida je prva godina Medicinskog fakulteta Univerziteta “Sarajevo School of Science and Technology”.

– Imala sam nekoliko opcija i ne baš mnogo vremena da se odlučim gdje ću nastaviti svoje studiranje. BiH sam izabrala zbog bogate historije, različitosti kultura i naroda koji žive unutar nje, prelijepe prirode, a prije svega zbog kvalitetnog obrazovanja koje nudi Univerzitet SSST – kaže za “Azru” Saida.

Iako je prije nekoliko mjeseci stigla u BiH, nije joj bilo potrebno mnogo vremena da se prilagodi novoj sredini, ljudima, kulturi i običajima.

– Iskrena da budem, nisam imala mnogo vremena da se prilagođavam sredini i svemu što me je dočekalo. Kada sam stigla u BiH, imala sam mnogo obaveza, kako onih tekućih – gdje živjeti, regulirati svoj boravak u zemlji, do fakultetskih, jer nisam htjela bilo šta da propustim. Na svu sreću, svi su me toplo primili i imam ogromnu podršku svih uposlenih na Univerzitetu, kao i mojih novih kolega. Nadam se da ću za vrijeme raspusta imati priliku u potpunosti upoznati se sa Sarajevom, ali i drugim gradovima u BiH – kaže Saida i otkriva nam kako su mnoge njene kolege danas jako znatiželjne da saznaju i o ljepotama i historiji zemlje iz koje je došla.

– Imam sreću da na Univerzitetu SSST ima mnogo studenata iz svih krajeva svijeta. Jedina sam iz Zanzibara i mnogi su bili iznenađeni kako sam se odlučila doslovno s kraja svijeta preseliti u BiH. Kada imamo vremena nakon predavanja, vrlo često pričamo o mojoj zemlji, ali i zemljama iz kojih dolaze drugi studenti. Mnogi su znatiželjni i žele da čuju priču o mojoj zemlji i ostrvu s kojeg dolazim. Uživam u prepričavanju svega što je lijepo i u vezi je s mojom zemljom i porijeklom – kaže Saida.

U sve ono što je o BiH učila u srednjoj školi, kaže, sama se uvjerila kad je došla ovdje.

– Prije svega, fascinirala me je priroda koje ima mnogo. Ljudi koji su nasmijani i susretljivi, spremni da pomognu i prikažu svoju zemlju u najboljem svjetlu. Ovdje sam nekoliko mjeseci i želja mi je da BiH upoznam što više i bolje – kaže Saida, te dodaje kakvi su običaji i kultura Zanzibara, odakle i dolazi.

– Zanzibar je mali otok smješten na jugoistoku Tanzanije, otprilike broji 2,5 miliona stanovnika. Kao i u svakoj zemlji, mnogo je različitih običaja. Mogu reći da je moja zemlja posebna po mnogo čemu. Imamo predivnu prirodu, koja ponekad izgleda nestvarno, ljudi su veseli i volimo turiste. U posljednje vrijeme Zanzibar je popularna destinacija i iskrena preporuka svima da nas posjete – kaže Saida.

S obzirom na to da je daleko od svog doma, porodice i prijatelja, kaže, često poželi da se vrati. Ali, ono zbog čega je ovdje, čvrsto je zadržava.

– Nemam izbora. Došla sam da ostvarim svoj san i završim studij medicine. Sretna sam zbog cijele pozitivne atmosfere koja vlada na Univerzitetu, i zahvaljujući svim profesorima i mojim novim prijateljima, imam osjećaj kao da je moj drugi dom u Sarajevu – kaže Saida, te dodaje zašto je medicina njen izbor.

– Medicina je oduvijek bila moja strast i od malih nogu sam željela postati doktorica. Nadam se da ću svoje snove i ostvariti. Još nemam neke dugoročne planove. Želja mi je iskoristiti sve ono što Univerzitet pruža, učiti od vrhunskih stručnjaka, nadograđivati svoje znanje, a onda nakon završenih šest godina, možda putovati svijetom i svoje znanje prenositi na druge, te spašavati ljudske živote – kaže Saida za kraj našeg razgovora.

 

Pročitajte još