Danas je Dan muškaraca: Šta zapravo predstavlja ovaj praznik

Piše: Preuzeti tekst

 

Foto: Unsplash

 

Svakog 8. marta od 1909. godine obilježava se Međunarodni dan žena, a svakog 19. novembra od 1999. godine obilježava se Međunarodni dan muškaraca. Iako Dan žena ima dužu tradiciju i društveno-kultorološki značaj u kontekstu borbe žena za ravnopravno mjesto u društvu, praznik muškaraca njeguje vrlo slične i antipatrijarhalne vrijednosti, što može biti iznenđanje za one koji ne znaju šta zapravo znači Dan muškaraca.

Međunarodni dan muškaraca prvi put je održan 1999. godine na Trinidadu i Tobagu. Kako je rekla Ingeborg Breines, nekadašnja direktorica Programa za žene i kulturu mira UNESCO-a, ključne vrijednosti Dana muškaraca su oslobađanje društvenih stega i podrška za mentalno i fizičko zdravlje, a ova ideja doprinosi i rodnoj ravnoteži.

Muškarci u patrijarhalnom i muškocentričnom svijetu od rođenja se uče da pokazivanje emocija nije vrlina i da su emocije nepoželjne. Kao rezultat javljaju se stereotipi i osuda za muškarce koji ne igraju po društvenim pravilima.

Naime, muškarci se najčešće osjećaju neprijatno u osjetljivim i emotivno teškim situacijama jer društvo ne tolerira njihove emocije koje imaju kao ljudska bića. Društveni pritisak najčešće dovodi do internaliziranih emotivnih problema jer se muškarci osjećaju kao slabići ako ispolje emocije.

Mačizam i patrijarhat nisu vrijednosti Međunarodnog dana muškaraca. Ujedno iste stvari kritizira i Međunarodni dan žena. Cilj je oslobađanje od predrasuda i dopuštanje ljudima da budu ljudi, istovremeno edukucirajući društvo da ismijvanje ili osuđuivanje emocija doprinosi još većim problemima.

Još jedna tema kojom se bavi Međunarodni dan muškaraca je toksična muževnost. U pitanju je tradicionalna uloga muškarca od kojeg se očekuje da uvijek bude hladne glave, emotivno distanciran i po definiciji muževnosti nasilan. Toksična muževnost sprečava prije svega muškarce da se razvijaju, adaptiraju i promijene svoj život.

Žene širom svijeta vode borbu protiv patrijarhata. Međutim, važno je napomenuti da feministkinje ne zagovaraju da se oduzmu prava muškarcima i da se predaju u ruke žena. Cilj Međunarodnog dana muškaraca je da dječaci i muškarci razumiju ideologiju ravnopravnog svijeta kako ne bi došlo do razvijanja fobije i mržnje prema rodno neutralnom društvu.

Cilj oba praznika je da se postigne balans i razvije društvo koje neće upirati prstom na ono što ih je neko naučio i rekao da je ispravno, a zapravo dovodi do mentalnih problema i internalizovane mržnje, što je rezultiralo neravnopravnim društvom.

Izvor: Žena.rs

Pročitajte još

U skladu s novom europskom regulativom, nadogradili smo politiku privatnosti i korištenja kolačića. Koristimo kolačiće (cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti stranice i prilagođavanja sustava oglašavanja. Nastavkom pregleda portala slažete se sa korištenjem kolačića. Slažem se Pročitaj više

Politika privatnosti