Tehnika je učinila čudo za stanovnike Rjukana, norveškog gradića udaljenog 150 kilometara zapadno od Osla.
Smještena u dnu doline, ova varoš bila je stalno u sjenci tokom dugih zimskih dana, ali zahvaljujući džinovskim ogledalima, stanovnike sada griju sunčevi zraci.
Često se zimi žalimo na manjak sunčanih dana, ali to nije ni približno problemu s kojim se suočavaju pojedine oblasti u skandinavskim zemljama.
Slučaj Rjukana je bio posebno akutan. Ovaj industrijski i turistički grad nije imao ni tračak sunca od septembra do marta kada su sunčevi zraci previše niski da bi se probili preko planinskog lanca na koji je grad naslonjen.
Ovako duga i tmurna zima negativno je uticala na moral stanovnika, ali je i odvraćala potencijalne turiste.
Prije oko sto godina, jedan od građana Rjukana predložio je da se visoko u planini postave ogledala od kojih će se odbijati sunčevi zraci direktno na grad. Čak je u tu svrhu pripremio detaljne nacrte.
Projekt je bio intersantan, ali zbog tehnoloških razloga nikada nije ostvaren.
U međuvremenu je izgrađena žičara, kojom su stanovnici lakše mogli da odu po neophodni melanin u predjele pod suncem.
Sjenoviti gradić je tonuo sve dublje u depresiju sve dok vlasti nisu odlučile da prekopiraju projekt pomoću kojeg se jedan italijanski grad riješio sličnog problema.
Ogledala, postavljena na vrh planine, kontrolira kompjuter koji ih pomjera u zavosnosti od položaja sunca, tako da grad uvijek bude obasjan svetlošću. Solarne ploče, pak, osiguravaju potrebnu energiju za automatsko pranje ogledala i njihovo daljinsko manipuliranje.
Stanovnici Rjukana kažu danas da im se život potpuno promjenio. Centar grada postao je omiljeno mjesto okupljanja, na kojem se djeca rado igraju, prenosi Tanjug.
-Zaista je poseban osjećaj osjetiti tople sučeve zrake dok šetate trgom. Sve to smo učinili za naše blijedunjave mališane – kazao je u izjavi za londonski “Telegraf” gradonačelnik Rjukana.