Momak mi je čudan, možda nešto prikriva
U vezi sam već četiri godine i u posljednje vrijeme osjećam da nam i ne ide baš najbolje, bar kada se uporedi s prethodnim periodom. Ne bih znala tačno definisati šta se to promijenilo, ali mi je momak postao jako čudan. Već nekoliko puta sam pokušala da razgovaram o tome, međutim, on mi stalno govori da umišljam. Uz sve to me sve češće obasipa poklonima. Da ne shvatiš pogrešno, meni pažnja i pokloni prijaju, ali imam utisak da pokušava nešto da prikrije. Ne znam šta da radim.
Mia, Mostar
Nećeš raditi ništa nego uživati u poklonima i pokušati uzvratiti – pažnjom, osmijehom, ljubavi. Ne
znaš šta se promijenilo, a on ti je čudan. Zato što te pazi, pokazuje nježnost, zato što ti je neka
„dobra“ drugarica rekla da je on sigurno kriv čim ti pokazuje ljubav. Ako te ne voli ili nešto slično,
sigurno nema baš previše razloga da ti se ulaguje, tako da bih to prikrivanje isključila. Ako ne želi da
razgovarate o tome „koliko je čudan“, nema razloga da ga prisiljavaš. Nakon četiri godine veze
nekako mi besmisleno raspredati o tome ko šta umišlja i šta ko prikriva. Odrasli ste, posebno i
zajedno. Red je da se tako i ponašate!
Moja kućica – moja slobodica!
Imam komšinicu koja, kad mi dođe, ne zna otići kući. Sjedi po pola dana, a u jednom trenutku i legne, kaže dosadilo joj sjediti. Neugodno mi je da joj kažem da je vrijeme da ide kući, a u posljednje vrijeme mi dolazi sve češće, i to pogodite – nenajavljena! Da li je uredu ako joj ubuduće nikako ne otvarim vrata, odnosno da joj indirektno dam do znanja da je nepoželjna?
Nejra, Travnik
Otvori vrata i reci joj, ne baš da je nepoželjna, nego i da je tvoja kućica – tvoja slobodica, pa možeš
birati ko će, koliko i kada biti u gostima. Na stranu što si do sada tolerirala da neko satima sjedi i leži,
a da ti ne reagiraš. Nije mi jasno kako si sebi dozvolila da ti komšinica dolazi i upada nenajavljena.
Njena nepristojnost jeste njen problem, ali tvoja slabost je tvoj problem. Zato joj bez ustezanja reci
da ti ne pada na pamet da provodiš vrijeme zabavljajući dokonu komšinicu. Ne skrivaj se iza vrata.
Iskrenost nije baš na cijeni, u komšiluku pogotovo, ali osim toga, ne vidim drugu opciju.
Ništa utorak, ništa petak
Mnogo sam sujevjerna. Ne kupam se utorkom, ne radim ništa petkom, kucam tri puta u sto s unutarnje strane, zavijem se u crno kada mi mačka presiječe put… Nema u šta ne vjerujem. U posljednje vrijeme to mnogo nervira mog muža, a ja nikako da se riješim tih čudnih navika. Iskreno, mislim da sam slučaj za psihologa, ali bi mi u slučaju da odem rekli da sam luda. Šta da radim?
Džemila, Zenica
Kod psihologa se ne ide da bi ti dao dijagnozu – luda žena. Psiholog ti da priliku da pričaš, da objasniš,
racionaliziraš, otkriješ strahove, misli, ponekad i snove. Kod tebe jeste riječ o malo čudnim navikama,
pretjeruješ u simbolici, praznovjerju, sujevjerju. Tu će biti dosta posla za psihologa – da otkriješ čega
se bojiš, od čega se braniš, gdje su tvoji strahovi. Meni je bolje dva sata pričati s psihologom nego
kucati o sto… Osim toga, malo je komotno sve u čemu tražiš spas, nema kupanja utorkom, ništa ne
radiš petkom. Nije loše, a?