Stručnjaci objasnili: Evo kako da razlikujete pravi od lažnog meda

Piše: I. H.

 

Med se smatra jednom od najzdravijih namirnica koja se koristi u prehrani ljudi još od davnina. Proizvodi se putem prikupljanja nektara i drugih biljnih sokova od strane medonosnih pčela, a zatim se ti sokovi prerađuju u njihovim želucima. Nakon što se sokovi hemijski transformiraju, med se odlaže u košnicu.

Stručnjaci upozoravaju da se tržištem širi lažni med, koji itekako može biti štetan za zdravlje, stoga vam donosimo preporuke pčelara, koji su identificirali osam jednostavnih koraka za prepoznavanje pravog meda od lažnog.

 

Zagrijavanje

Stavite nekoliko kašika meda u posudu i zagrijte ga na visokoj temperaturi u mikrovalnoj. Pravi med će se karamelizirati, dok će lažni postati pjenast i pun mjehurića.

 

Papirna salveta

Stavite malu količinu meda na papirnatu maramicu ili salvetu. Pravi med će ostati na površini i teško će proći kroz maramicu, dok će lažni lako proći kroz nju zbog visokog sadržaja šećerne vode.

 

Deklaracija

Proizvođači meda moraju navesti sastav meda i eventualne dodatke na deklaraciji. Pravi med ne sadrži nikakve dodatke pa pažljivo provjerite deklaraciju.

Kristalizacija

Pravi med ima prirodnu sklonost kristalizaciji kako stari, a brzina ovog procesa zavisi od vrste meda. Bagremov i livadski med se kristaliziraju brže od lažnih, koji ostaju glatki i tečni bez obzira na dužinu skladištenja.

 

Med na hljebu

Nanesite med na komad hljeba bez maslaca. Ako je med pravi, brzo će stvoriti koru na hljebu. Lažni med, s visokim sadržajem vode će vlažiti hljeb.

Mjehurići u tegli

Okrenite teglu meda naopako u prodavnici. Ako je med prirodan, pojavit će se mjehurić u obliku kruške koji se kreću od vrha ka dnu tegle. Ako nema mjehurića, u pitanju je lažni med.

 

Med u vodi

Spustite kašiku meda u običnu čašu vode. Pravi med će ostati zalijepljen za kašiku i potonuti na dno, dok će se lažni med brzo rastvoriti.

Test s mravima

Stavite malu količinu meda blizu mrava. Ako mravi navale na njega, to ukazuje na visok sadržaj šećera. Pravi med nije privlačan mravima jer pčele prirodno štite svoje košnice medom od napada insekata kao što su mravi.

Pročitajte još