Koliko puta vam se desilo da iz dosade grickate usnu, ili jednostavno dok jedete ujedete se. U većini slučajeva ugriz mnogi smatraju bezazlenim, međutim nakon izvjesnog vremena mogu se pojaviti posljedice.
Većina populacije bar se jednom u životu susrela sa oralnim problemima, pogotovo kada su u pitanju afte, fistule pa i sitne traume. Upravo iz jedne takve mikrotraume može nastati cista koja se naziva i mukozna cista.
Mukozna cista je bezopasna, a riječ je o oteklini ispunjenoj tekućinom te podsjeća na mjehurić u ustima. Obično nastaje na unutarnoj stani usne. Prvi simptom je pojave izbočine u obliku afte crvene boje koja za vrijeme svog sazrijevanja prelazi u bijelu boju, a ako se ne povuče samo, što je slučaj, nastaje upravo ova cista.
Cista se obično razvija kada se žlijezde slinovnice začepe zbog previše sluzi, ali može imati i druge uzroke. Ovaj problem zahvata populaciju od 10 do 25 godina, ali se mogu pojaviti kod ljudi svih dobi i oba spola.
Najčešće su uzrokovane grickanjem usana, grickanjem unutrašnje strane obraza, komplikacijama s piercingom, slučajnim pucanjem žlijezde slinovnice, kad susjedni zubi uzrokuju oštećenja na sluznici, oralnim infekcijama ili reakcijama na infekcije, lošom oralnom higijenom.
Neliječene ciste mogu dovesti do apscesa – bolne, gnojne upale ili slabljenja čeljusne kosti. U tom slučaju treba odmah javiti stomatologu.
Površinske ciste često nestanu same od sebe. Kako biste spriječili infekciju ili oštećenje tkiva, nipošto nemojte pokušavati otvoriti ili ukloniti ciste kod kuće. Ciste se obično uklanjaju laserom, krioterapijom (smrzavanjem), ubrizgavanjem kortikosteroida u cistu kako bi se smanjila upala ili hirurškim putem što je najčešći slučaj.
Nakon hirurškog odstranjivanja ciste neophodno je pridržavati se uputa stomatologa koje obično uključuju u početnim danima izbjegavanje toplih napitaka. Neophodno je jesti kašastu hranu kako bi se izbjegla nova trauma, adekvatna higijena je ključ u oporavku. Nakon svakog obroka neophodno je oprati zube i namazati gelom kojeg vam preporuči vaš stomatolog. Kako bi ublažili upalu, usta je poželjno ispirati čajem od kamilice ili kadulje.
Oporavak obično traje od sedam do četrnaest dana.
(S.B.)