Najvažniji obrok u danu: Ideje za brzinski doručak

Piše: L. K. P.

Često se naglašava da je doručak najvažniji obrok dana te koliko je važno učiniti ga dijelom svakodnevne rutine. Nakon noćnog odmora on je idealno sredstvo za pokretanje metabolizma i osiguravanje energije potrebne za predstojeći dan. Naučne studije su pokazale da osobe koje konzumiraju doručak često imaju i zdraviji stil života, lakše kontroliraju tjelesnu težinu, rjeđe su depresivni, rjeđe izloženi emocionalnom stresu te se bolje nose sa životnim izazovima. Čest izgovor za preskakanje doručka je manjak vremena, no kvalitetan i hranjiv doručak ne zahtijeva ni mnogo vremena ni truda. Donosimo nekoliko prijedloga za najbolji početak dana.

 ZOBENA KAŠA

Zobena kaša je hranjiv, ukusan i zasitan doručak. Ona osigurava vlakna i složene ugljikohidrate koji pružaju dugotrajan osjećaj sitosti i idealna je za sve koji paze na liniju. Zobenu kašu kombinirajte s običnim ili voćnim jogurtom, a za slast joj dodajte med, javorov sirup ili jednostavno pri kuhanju dodajte kašiku do dvije džema od voća po želji. Ako želite da doručak bude nutritivno još bogatiji, zobenoj kaši dodajte orašasto ili suho voće ili pak sjemenke, a za dodatnu aromu “poigrajte“ se s cimetom.

SASTOJCI:

200 g zobi u zrnu

2 šolje vode

kašičica mljevenog cimeta

grožđice

orasi

med

PRIPREMA:

U prokuhalu vodu dodajte zob. Kuhajte otprilike pet minuta, uz redovno miješanje, tako da se zobena kaša ne zgruda. Dodajte cimet, grožđice i orahe. Pomiješajte, pokrijte posudu i isključite ringlu. Pustite da stoji pet minuta. Poslužite s mlijekom i medom.

 SENDVIČ

Sendvič može biti sasvim solidan, hranjiv i kompletan doručak. Bitno je samo da sadrži prave kvalitetne i ukusne sastojke u pravim kombinacijama. Prednost sendviča je što zahtijeva tek kratku pripremu, a omogućava neograničenu mogućnost kombiniranja sastojaka.

SASTOJCI:

400 g govedine

1 glavica luka

baguette

PRIPREMA:

Isitnite kuhanu ili pečenu govedinu. Luk narežite na veće komade. Baguette podijelite na onoliko dijelova koliko sendviča želite. Posolite i pobiberite. Baguette zagrijte u mikrovalnoj pećnici. Napunite ga mesom i dodajte sir.

OMLET

Priprema omleta zahtijeva visoku temperaturu masnoće na tavi, što znači i kratko vrijeme pečenja. Ipak, punjenje za omlet je potrebno pripremiti prije nego se razbiju jaja. To podrazumijeva da se sirovo povrće nasjecka i skuha, namirnice iz hladnjaka temperiraju na sobnu temperaturu, a sir nariba ili nareže na kockice.

SASTOJCI:

paradajz

crvena paprika

zelena paprika

luk

4 jaja

2 kašike mlijeka

mozzarella

PRIPREMA:

Umutite jaja, dodajte mlijeko, so, biber i bosiljak pa sve dobro promiješajte i ostavite sa strane. U tavi na zagrijanom maslinovom ulju izdinstajte luk nekoliko minuta, a zatim dodajte ostalo povrće te dinstajte 10-15 minuta ili dok ne ispari tekućina. Kada povrće omekša, a tekućina ispari, dodajte smjesu s jajima, rasporedite ravnomjerno po povrću, te komadiće mozzarelle pobacajte po vrhu i zagrijavajte na vatri srednje jačine dok smjesa očvrsne.

SHAKE

Ništa nije brže od pripreme shakea. Dovoljno je ubacite sve sastojke u blender i dobro ih pomiješate do homogene smjese. Kako bi shake osigurao pravi početak dana, svakako u njega ubacite jogurt ili mlijeko.

SASTOJCI:

100 g borovnica

100 g malina

1 kašika proteinskog praha

2 dl mlijeka

PRIPREMA:

Ukoliko koristite smrznuto voće, odmrznite ga jedan sat na sobnoj temperaturi. Sve sastojke pomiješajte u sokovniku i usitnite do tekućine željene gustoće.

 ŽITARICE S VOĆEM

Dan možete početi i neobičnim kombinacija žitarica i voća. Tu će, umjesto klasičnih mueslija i corn flakesa, zadaću odlično odraditi bulgur i kus-kus, a slično možete eksperimenitrati i s kvinojom.

SASTOJCI:

5 kašika bulgura

pola šolje bobičastog voća

pola šolje mlijeka

3 kašike tostiranih lješnjaka

pola kašike javorovog sirupa ili meda

prstohvat mljevenog cimeta

1 banana

PRIPREMA:

Pomiješajte na pola kuhani bulgur s voćem i lješnjacima. Mlijeko malo zagrijte te prelijte preko žitarice i voća. Dodajte sirup i cimet pa sve promiješajte i pustite da kratko stoji, kako bi bulgur još malo upio tekućinu. Dodajte usitnjenu bananu i dobro promiješajte.

DOMAĆA PAŠTETA

Umjesto kupovne paštete možete vrlo lako pripremiti i onu u kućnoj radinosti. Dovoljno je samo odlučiti hoće li baza biti riba, meso ili povrće te pomiješati željene sastojke u blenderu i servirati na hljebu. Kako bi priprema bila što brža, iskoristite ostatke od dana prije. Također, da bi pašteta bila što ukusnija, ne zaboravite na začine pa tako uz meso kombinirajte peršun, majčinu dušicu i korijandar, a uz ribu vlasac i ljutiku.

300 g pilećeg bijelog mesa

1 glavica luka

10 maslina

2 grančice majčine dušice

maslinovo ulje

3 kašike limunovog soka

so

PRIPREMA:

Piletinu skuhajte u slanoj vodi. Kad je skuhana, ocijedite je, ali zadržite ½ šolje vode od kuhanja. Pustite piletinu da se skroz ohladi, potom je isijecite na komadiće i stavite u blender, dodajte sve sastojke i pola šolje vode od kuhanja pilećih prsa. Miksajte sve dok smjesa ne postane kremasta. Ako je potrebno, dodajte još soli, bibera, limunovog soka i senfa.

VOĆNA SALATA

 

Volite li početi dan voćem, predlažemo da pripremite salatu od sezonskog voća. Kako bi vaša salata osigurala dovoljno energije za početak dana, dodajte joj žitarice poput kvinoje, a slično možete upotrijebiti i kus-kus.

SASTOJCI

200 g kvinoje

1 mango

1 breskva

1 kivi

1 crvena jabuka

PRIPREMA

Kroz cjedilo operite kvinoju pa je s vodom i solju stavite da se kuha. Kuhajte je pet minuta na jakoj vatri pa smanjite vatru i kuhajte još 15 minuta, dok voda ne ispari. Pustite da se ohladi. U drugoj zdjeli pomiješajte sve sastojke za dresing i dobro viljuškom izmiješajte. Voće narežite pa u velikoj zdjeli pomiješajte kvinoju i voće te sve prelijte dresingom.

 

Pročitajte još