Ona je bila ružna nasljednica, a on lijep kao grijeh: Prije Anne Wintour, ona je krojila modu ali on joj je uvijek bio na prvom mjestu

Piše: Azra

Dajana Vrilend je modom je počela da se bavi tako što ju je tadašnja urednica američkog magazina Harpers Bazara vidjela na podijumu za igru i svidio joj se njen stil.

Ubrzo je počela da piše kolumnu u tom prestižnom magazinu, da bi ubrzo 1936. godine postala urednica istoimenog časopisa. Na toj poziciji se nalazila do 1962. godine, kada je prešla na mjesto urednice još slavnijeg magazina – Vogua. Ona je pronašla mnoge, kasnije velike zvijezde. Od Lorin Bekol, koju je pronašla kada je imala samo 16. godina, do Roling Stonsa koje je stavila u magazin Vogue 60-tih. Ostalo je historija.

Njena omiljena boja je bila crvena, i jednom prilikom angažovala je slavnog dizajnera interijera Bilija Boldvina i zamolila ga da uredi njenu kuću samo u toj boji. “Kao bašta,”, rekla je. “Ali bašta iz pakla.”

Nikada nije bila lijepa, ali su je svi opisivali da je imala “ono nešto.”

Ona je vješto odvajala porodičan i poslovan život iako je njen muž uvijek bio uz nju. Takvu ženu sigurno nije bilo lako pratiti. Njih dvoje će u američkoj historiji zauvijek biti upamćeni kao par koji je uvažavao jedno drugog, čije su misli i zapažanja veoma važni i čijem stilu se i dan danas dive mnogi.

Ipak, kada pomislimo na ikone mode kroz historiju, ona nam neće uvijek pasti među prvima na pamet. Tu su uvijek prije nje Džeki Kenedi, Odri Hepbern, Brižit Bardo. Ali ako se malo dublje prodre, njeno ime će isplivati i ušetat ćete u svijet mode kakav prije niste ni znali da postoji. Prije Ane Vintur, ona je bila ta koja je krojila modu, savjetovala Džeki Kenedi koji šešir da ponese na važnim državnim događajima, ali je savjetovala i Barbru Strejsend da ne dira svoj nos. Dakle, ona je više od modne ikone.

Njenog supruga u knjigama, filmovima i dokumentarcima o njoj gotovo i da nema. Tomas Rid Vrilend je bio gospodin koji ju je inspirisao i volio tokom 43. godine dugog braka.

Dajana je rođena u Parizu 1903. godine. Živjela je privilegovan život. 1914. godine se sa svojom porodicom preselila u Njujork, na samom početku II Svjetskog rata, i tada je počela njena životna priča.

1922. godine je bila objavljena čak dva puta u magazinu Vogue i to na listi najbolje obučenih utjecajnih žena (bogatih nasljednica), a već sljedeće godine je bila predstavljena društvu, na čuvenom Njujorškom debitantskom balu. Njeno predstavljanje društvu je došlo u pravi čas, pošto je već na prvom putovanju u Saratogi, Dajana upoznala Rida, mladića koji je upravo završio studije na prestižnom Jejlu.

– To je bila ljubav na prvi pogled. Ništa nije moglo da pokvari moju sreću. Pored Rida sam se osjećala prelijepom.

Bili su presretni – to je bilo najljepše ljeto u Dajaninom životu! I bez mnogo odugovlačenja, vjenčanje je bilo zakazano za mart. Dajanina veza s majkom nikada nije bila dobra. U svojim memoarima, Dajana je spomenula jedan incindent koji joj je ostao urezan do kraja života.

– Šteta što imaš tako lijepu sestru,a ti si tako strašno ružna i ljubomorna na nju, Dajana je na to u knjizi kratko objasnila.

Roditelji, znate, umiju biti užasni.

Oko njihovog vjenčanja, ogroman skandal je zadesio Dajaninu porodicu. Njena majka je odlučila da se razvede od njenog oca što je u to vrijeme, posebno u tim bogatim krugovima-bilo neoprostivo. To je rezultiralo malim brojem ljudi koji su došli u crkvu na Menhtnu gdje su Dajana i Rid Vrilend razmijenili zavjete. Od tada, nažalost, Dajana i njena majka više nikada nisu progovorile.

Ipak, Dajana i Rid su bili odlučni u tome da im taj skandal ne kvari sreću i zbog toga su odlučili da se presele u kolibu u Albaniju, mjestu nadomak Njujorka gdje su osnovali svoju porodicu u jednostavnom i šarmantnom okruženju daleko od užurbanosti grada Njujorka. U braku su dobili dvojicu sinova.

Poslije nekoliko godina, Rid je dobio poslovnu ponudu u Londonu, pa su preselili svoj život u Veliku Britaniju, gdje je Dajana ubrzo otvorila svoj butik sa skupocjenim donjim vešom. Prodavnica je postala preko noći veoma popularna, čak je Volis Simpson nekoliko puta pazarila svilene komplete i donji veš. Dajana je u šali znala kasnije da priča kako je njen veš umalo srušio monarhiju.

Vrijeme koje su proveli u Londonu je bilo nevjerovatno. Druženja sa Sesil Bitonom i Valis Simpson. Možemo samo da zamislimo kako je to izgledalo.

1933. godine Dajana i Rid ipak odlučuju da se vrate u Ameriku. Novac je nestajao, a način života koji su živjeli u Londonu više nije mogao finansijski da se podnese. Umjesto da očajava, Dajana je odlučila da zavrne rukave.

Uz pomoć svojih veza i poznanstava, ali i stila i znanja bilo je logično da će se veoma brzo snaći u svijetu mode.

Dajana i Rid su nastavili da žive glamurozan život u Njujorku, a 1955. godine su se uselili u veoma luksuzan stan na Park Aveniji.

Sve što su Rid i Dajana radili, jeli, pili, nosili, radili su sa stilom.1960. godine magazin Eskvajer je imenovao Rida kao jednog od najbolje odjevenih muškaraca u Americi.

1966. godine, Rid je dobio rak debelog crijeva. Jednom, snažan i elegantan džentlmen izgubio je svoj lik i duh za samo nekoliko mjeseci. Dajana, iako je bila prezauzeta u magazinu, provodila je sve svoje vrijeme pored njega.

Iste godine je preminuo, a Dajana je ostala neutješna.

Potrebna je posebna vrsta muškarca koji nesebično daje svoju podršku i ljubav samo jednoj ženi cijelog svog života. On je bio njen vetar u leđa i dokaz da to što je bila “ružna” ne znači i da ne može da bude sretna u životu, kao što ju je majka učila. A bila je sretna.

Izvor: stil.kurir.rs

(S.P.)

Pročitajte još