Domaći pilinzi za lice od sastojaka iz kuhinje: Spremni za samo nekoliko minuta

Piše: L. K. P.

Jednostavni domaći piling za lice idealno je rješenje ako želiš glađu, sjajniju i mekšu kožu lica. Dobra vijest je da ga možeš vrlo lako napraviti kod kuće. Sastojci su jeftini i lako ih je pronaći, a vjerovatno ih već imaš u svojoj kuhinji. Smatra da je jedan do tri puta sedmično dovoljno za piling, ali to se mijenja s godinama, hormonima i godišnjim dobima.

Priprema lica je ključna

Za mehanički piling, prvo moraš pripremiti svoje lice. Započni s detaljnim čišćenjem – koža ne mora biti u potpunosti suha prije nego što naneseš piling ako si ga upravo oprala. Prstima uzmi piling i lagano navlaži ruke pa ga laganim, kružnim pokretima nanesi izbjegavajući područje oko očiju. Isperi toplom vodom i u malo obilnijoj količni nanesi hidratantnu kremu.

Cilj bilo kojeg pilinga je nježno skidanje mrtvih stanica s površine kože bez uništavanja zdrave kože. Ako te lice peče ili je crveno, pokušaj biti malo nježnija kod nanošenja pilinga idući put. Budi strpljiva i dosljedna u režimu njege kože kako bi postigla najbolje dugoročne rezultate. U nastavku smo izdvojile nekoliko izvrsnih homemade pilinga, pa se nadamo da će te barem jedan od njih inspirirati da se okušaš u pravljenju svog omiljenog pilinga.

 

Nježni zobeni piling

Zobene pahuljice imaju umirujuće i protuupalno djelovanje stoga su idealan izbor za osjetljivu kožu. Mljevene zobene pahuljice nježno čiste pore, dok njihovi prirodni sastojci pročišćavaju i upijaju prljavštinu i višak sebuma. Za ovaj piling je potrebno pola šoljice zobenih pahuljica i voda. U blenderu usitni zobene pahuljice, a zatim dodaj vodu dok se ne formira pasta. Nježno ju umasiraj u lice i vrat. Također, u piling umjesto vode možeš dodati mlijeko ili jogurt s mliječnom kiselinom.

 

Piling od meda i smeđeg šećera

Ova dva prirodna sastojka idealna su za suhu kožu jer na sebe vežu vodu, a smeđi šećer čisti pore i zaključava vlagu. Sve što ti je potrebno su jedna kašika sitnog smeđeg šećera i jedna kašika meda. Pomiješaj smeđi šećer i med zajedno te kružnim pokretima nježno nanesi piling na lice. Nakon toga isperi toplom vodom i ako je potrebno, dobro otkloni ostatke meda.

 

Dodatak sode bikarbone

Svojom finom teksturom, soda bikarbona djeluje kao kućni tretman mikrodermoabrazija koji je pogodan za sve tipove kože. Ovaj jeftini sastojak također apsorbira višak ulja pa je posebno koristan za tretiranje masne kože. Dodaj jednu čajnu kašikicu sode bikarbone u malo gela za čišćenje lica i dobit ćeš efekt pilinga.

Piling za lice od kafe i ulja

Mljevena kafa je dovoljno blaga da ju možeš koristi po cijelom tijelu, pa čak i na osjetljivim mjestima poput lica. Osim toga, u njoj ima kofeina i antioksidansa koji toniraju kožu. Za ovaj piling bit će ti potrebno malo mljevene kafe (može i talog od jutarnje kafe) i kašika maslinovog ulja. Piling od kafe (s dodanim eteričnim uljima) izvrstan je i za ona područja tijela koja su sklona celulitu.

Piling od riže i jaja

Mljeveni rižin prah čini odlično sredstvo za blistaviji ten i posvjetljavanje mrlja na koži. Smeđe rižino brašno ima blagotvorna i protuupalna svojstva koja pomažu kod masne i osjetljive kože. Za izradu ovog pilinga trebat će ti dvije kašike smeđe riže i jedan bjelanjak. Pomoću blendera samelji zrna riže. Riži dodaj bjelanjak, a zatim kružnim pokretima nježno umasiraj piling u kožu kako bi uklonila mrtve stanice kože pa isperi toplom vodom.

Piling za masnu kožu s jogurtom, rižom i kaduljom

Poznato je kako riža, zbog toga što sadrži brojne minerale poput cinka, magnezija i fosfora, efikasno odstranjuje odumrle stanice kože. Istovremeno, jogurt koji je bogat vitaminima odlično djeluje na razgradnju masnoće kože. Ovaj spoj, u kombinaciji s kaduljom koja smanjuje lučenje sebuma i znoja, čini savršenu kombinaciju.

Za pripremu ti je potrebno pet kašikica riže, 200 ml jogurta, dvije kašikice lanenih sjemenki i dva lista svježe kadulje. Kadulju, rižu i lanene sjemenke usitni blenderom tako da dobiješ teksturu oštrog brašna. Sve sastojke pomiješaj s jogurtom pa tijekom tri minute, umasiraj u lice. Možeš ga ostaviti na licu do deset minuta kako bi poboljšala djelovanje sastojaka.

Pročitajte još