Nagle vremenske promjene i drastične oscilacije temperaturnih vrijednosti, kojima smo svjedoci ovih dana, umnogome utječu na zdravlje, pogodujući raznim bolestima od najbezazlenije prehlade do fatalnog infarkta. Srčani udar uglavnom uzrokuje povišeni loši holesterol – LDL.
Neki ljudi imaju genetski defekt koji dovodi do povišenog holesterola – tzv. porodična hiperholesterolemija, odnosno i genetski holesterol. Ova bolest je podmukla – obično nema simptoma i otkrije se tek kad neko doživi srčani udar. Ako se ovaj problem ne otkrije na vrijeme, uzrok je srčanog udara i kod mladih ljudi.
Dakle, ako jedan od roditelja već ima ovu bolest, šansa da ćete imati povišen holesterol je 50 posto. Ali i osobe koje su izložene vrlo visokim nivoima holesterola, a ne kontrolišu ga često, dožive infarkt miokarda u ranijoj dobi.
Uglavnom se rađamo s vrlo niskim vrednostima LDL-a. Problem nastaje usljed nepravilne ishrane, manjka fizičke aktivnosti, gojaznosti. Naslage LDL holesterola u krvnim sudovima nazivaju se – pritisak. S vremenom se pritisak može nakupiti i toliko suziti krvne žile da prestane protok krvi, uzrokujući bolesti srca i krvnih sudova. Zbog toga se ovaj holesterol često naziva i lošim holesterolom.
Tako će, naprimjer, osobe koje nemaju povišeni holesterol i koje paze biti izložene riziku od infarkta miokarda i ateroskleroze tek nakon 60. godine.
Najjednostavnijim vađenjem krvi može se otkriti da li postoji povišen holesterol, kako bi se na vrijeme smanjio njegov loš i razoran utjecaj. Ali najveći problem je što osobe s povišenim lošim holesterolom uglavnom ne osjećaju ništa i nemaju simptome. Mnogi povišeni holesterol otkriju tek kad dožive infarkt miokarda. Zbog toga treba redovno vršiti kontrole kod ljekara i provjeravati visinu LDL holesterola.
Muškarci bi prvi test na LDL holesterol trebalo da urade u dobi od 35 godina, a žene u dobi od 45 godina ili ranije, ako postoje druge pridružene bolesti, te ako postoji porodična anamneza osoba koje su rano imale srčani ili moždani udar.